שר הבינוי והשיכון בכנס התאחדות בוני הארץ: "נוצרה לישראל הזדמנות לעקור את אירן מסוריה ואנחנו ננצל את ההזדמנות הזאת" - בוני הארץ : בוני הארץ
שר הבינוי והשיכון בכנס התאחדות בוני הארץ: "נוצרה לישראל הזדמנות לעקור את אירן מסוריה ואנחנו ננצל את ההזדמנות הזאת"

"אנחנו לא נאפשר את פתיחתה של חזית שנייה בגולן ולא נאפשר שאדמה סורית תהיה מקפצה כלפי לבנון". כך פתח את דבריו ח"כ יואב גלנט, שר הבינוי והשיכון (אלוף במיל') במפגש השנתי המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל במלון הרודס, אילת. "אנחנו מוכנים לכל מהלך שהוא, אנחנו את הזרוע הזו נגדע".

גלנט התייחס לאירועים בצפון אמש, "אני מציע לא לדבר על רעיונות ואופרציות. העובדות הן פשוטות – לאירן יש תהליך התבססות בסוריה ואם לא נעשה נפעל עכשיו, בשלב ההתבססות, המחירים יהיו כבדים. אנחנו לא בשוויץ ואי אפשר להבטיח שלא יתקיפו אותנו, אבל יש לנו צבא שיודע לפעול, מערכות הגנה, קבינט שמחזיק את המשוכות ואם יורשה לי – יש ראש ממשלה שמנווט את הדברים".

בהתייחסות לשוק הדיור, אמר השר "אני לא מתנבא על העתיד מסיבה פשוטה שהעתיד לא תלוי רק בהיצע ובבנייה ואין לנו שליטה על הרבה גורמים אחרים. קיבלתי לידיים מציאות שבעשור מחירי הדירות עלו פי 2 ואני חושב שאת זה בלמנו. דברים קורים בשטח, אנשים בונים ונכנסים לדירות שאנחנו התחלנו לתכנן אותן לפני בקושי 3 שנים, ויהיו עוד אלפים. את הרכבת הזאת לא יעצרו".

בנושא התחדשות עירונית ודיור ציבורי אמר גלנט, "כל נושא השיכון לא היה קיים בבואי למשרד, המילה אפילו לא הייתה קיימת. אנחנו משפצים ובונים לאוכלוסיות מבוגרות ואני רואה בזה נושא חברתי במעלה הראשונה. דבר שני, לקח שנתיים להעביר את חוק ההתחדשות עירונית והקמנו רשות להתחדשות עירונית, יש כבר 19 מנהלות פעילות ועד סוף השנה יהיו 25, שם יש אנשים העובדים עבור הקבלן והאזרח. אנחנו נגיע ל-20% מסך הבנייה בהתחדשות עירונית". עוד הוסיף השר, "אנחנו נוביל מהלך שיוביל שינוי במדינה – במקומות הרחוקים כמו קריית שמונה, נשנה את היחס של הדירות וניתן קרקע משלימה במקומות אטרקטיביים. התוצאה של הדבר היא שיתאפשר לעשות התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ, איפה שלא מאוזן – נאזן".

השר התייחס גם לנושא דרום הארץ, "צריך לפנות את הבדואים מהשטחים הלא חוקיים, לא יעזור דבר. צריך לתת להם חיים יותר טובים וצריך להגדיל את האחיזה היהודית בנגב, כמצוותו של בן גוריון. זה דבר לא הגיוני שאין כמעט התיישבות בנגב. צהלים, רביבים, אורים – יש שם תשתית, יש חשמל יש כל מה שצריך ואין אנשים. אנחנו נותנים תמריצים על כל בנייה בישובים בנגב, נותנים מוטיבציה ויש פוטנציאל מתוכנן בטבעות מאושרות ל-40 אלף יח"ד בישובים האלה – מי שרוצה לבנות בכפר מוזמן לבוא".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות