התאחדות בוני הארץ וההסתדרות החדשה חתמו על הסכם קיבוצי למניעת תאונות עבודה שיאפשר לקנוס עובדים שיפרו את הוראות הבטיחות - בוני הארץ : בוני הארץ
התאחדות בוני הארץ וההסתדרות החדשה חתמו על הסכם קיבוצי למניעת תאונות עבודה שיאפשר לקנוס עובדים שיפרו את הוראות הבטיחות

התאחדות בוני הארץ מצטרפת למאמצי ההסתדרות למען הגברת הבטיחות בענף הבנייה: בהסכם קיבוצי חדש שנחתם לפני זמן קצר, במעמד יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, ונשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, סיכמו הצדדים על הקמת ועדת בטיחות משותפת שהרכבה יכלול נציג מטעם ההסתדרות, נציג מטעם התאחדות בוני הארץ ומומחה בטיחות חיצוני מוסכם.

הוועדה שתוקם תפעל להגברת האכיפה באתרי הבנייה, תוך דגש על חובתם של העובדים לעמוד בנהלי הבטיחות ולהקפיד על שימוש נכון וקבוע בציוד מגן אישי. חשיבות ההקפדה על ציוד מגן, כגון קסדה ורתמת בטיחות, המעוגנים כבר ברגולציה אך עד כה בהיעדר אכיפה מספקת, נעוצה בעובדה שמדובר באמצעי הגנה ראשון בחשיבותו בעת עבודה בגובה. נזכיר כי קרוב ל-70% מכלל התאונות כיום באתרי הבנייה הן תאונות נפילה מגובה, ובעת שימוש קבוע בציוד מגן, ניתן למזער באופן משמעותי לא רק את מספר התאונות אלא גם את התוצאות הקטלניות שלהן.

ההסכם הנוכחי, שמבטא את הרצון המשותף של הצדדים לפעול בשיתוף פעולה להגברת הבטיחות בענף הבנייה, הוא צעד משלים להסכמות שהושגו לפני כשלושה שבועות בין יו"ר ההסתדרות לשרי הממשלה. נזכיר כי בין ההסכמות שאליהן התחייבה המדינה מול ההסתדרות: הגדלה משמעותית של תקני המפקחים במנהל הבטיחות בעבודה, הפיכת התקן האירופאי לפיגומים לתקן מחייב, הסדרת תחום המנופים בישראל, מפרט בטיחות מחייב במכרזי הבינוי של החשב הכללי, הכנסת עוזרי בטיחות לאתרי הבנייה, חובת השתלמות בסיסית בתחום הבטיחות לכל עובד בנייה, וצעדים נוספים שמטרתם לצמצם באופן משמעותי את היקף התאונות והפרות הבטיחות באתרי הבנייה.

על פי ההסכם החדש, הוועדה תהיה מוסמכת להטיל קנסות כספיים במקרים של הפרות בטיחות מצד עובדים באשר לחובת השימוש שלהם בציוד מגן אישי. בגין סירובו של עובד להשתמש בציוד מגן, וככל שהמעסיק מילא את חובותיו, לרבות אספקת ציוד תקין, הדרכת בטיחות שוטפת ומתן הדרכה מפורשת להשתמש בציוד, תוכל הוועדה לנקוט בשורה של סנקציות נגד העובד אשר סיכן את עצמו או סביבתו: החל במתן נזיפה והתראה ועד לקנס כספי שיעמוד על מכפלות שכרו היומי התעריפי של העובד, בהתאם לדרגה שבה שובץ.

כך לדוגמה, בגין סירוב העובד להשתמש בציוד מגן אישי או בגין הפרת בטיחות חמורה באופן מסכן חיים, כמו למשל אי חבישת רתמה בעת עבודה בגובה, תוכל הוועדה להטיל על העובד קנס בגובה  שכפול משכרו התעריפי היומי. במידה ומדובר בהפרת בטיחות חמורה חוזרת בתקופה של שישה חודשים ממועד ההפרה הקודמת, סכום הקנס יוכל להגיע עד לסכום של פי ארבעה משכרו היומי של העובד, בהתאם לדרגה שבה שובץ.

בתוך כך, סיכמו הצדדים כי כל כספי הקנסות שיוטלו על ידי ועדת הבטיחות וייגבו ממבצעי ההפרות, יועברו לקרן לעידוד ענף הבנייה בישראל, לצורך מטרות המשרתות את קידום הבטיחות בענף. במעמד חתימת ההסכם נכחו שותפים נוספים לגיבוש הסכמות, בהם: מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון, המשנה למנכ"ל התאחדות בוני הארץ ויו"ר אגף כוח אדם ויחסי עבודה, איציק גורביץ', ומנכ"ל אגף הכלכלה בהסתדרות שי בירן.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, מסר כי: "ההסכם הזה הוא לא פחות ממהפכה. בשבועות האחרונים הונח הבסיס בענף הבנייה הישראלי לשינוי אמיתי בתחום הבטיחות בעבודה, עם שורת כלים שלהם מחויבים כל השותפים הטבעיים לנושא הזה: המעסיקים, הממשלה והעובדים. לצד ההסכם של המדינה וההסתדרות, ותוספת של חוק שיאפשר להכשיר עוזרי בטיחות שקידמה התאחדות בוני הארץ מול הכנסת, באה ההחלטה של יו"ר ההסתדרות לחבור אלינו ולהבטיח את גיוס העובדים למאמץ מניעת התאונות. כמי שמכיר את הענף זהו כלי חשוב, שבלעדיו לא היו עובדים הכלים האחרים. אני מאוד מקווה שהמדינה תקיים את ההבטחות שלה התחייבה בהשקעות ועשייה להגברת הבטיחות בעבודה".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר במעמד החתימה: "אני מברך על נכונות הקבלנים לפעול בשיתוף פעולה בנושא זה, ורואה בכך נדבך נוסף שמצטרף להסכמות החשובות שהושגו בין ההסתדרות לבין המדינה ב-6 בנובמבר. ההסכם הנוכחי מסדיר עוד מנגנון אכיפה לצמצום היקף התאונות באתרי הבנייה, תוך עידוד האחריות האישית של עובדים ומניעת התנהלות שאינה תואמת את כללי הבטיחות".

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל, ציין כי: "ההסכם שנחתם היום עם התאחדות בוני הארץ הוא שלב חשוב ביחסי העבודה ומבטא את ההירתמות המשותפת של הצדדים לשינוי המציאות בשטח".

לקריאת הכתבה באתר גלובס לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות