נשיא התאחדות בוני הארץ: "צריך לעשות הכל כדי להחזיר בשלום את העובדים שלנו הביתה למשפחות שלהם. לזאת אנחנו מחוייבים וכך אנחנו פועלים" - בוני הארץ : בוני הארץ
נשיא התאחדות בוני הארץ: "צריך לעשות הכל כדי להחזיר בשלום את העובדים שלנו הביתה למשפחות שלהם. לזאת אנחנו מחוייבים וכך אנחנו פועלים"

דביר נשיא ההתאחדות, רוני בריק במפגש עם קבלנים:

חברים, הבטיחות בעבודה היא בנפשנו ובאחריותנו.

ללא השקעת ענק במערך חכם ומקצועי של פיקוח ואכיפה, ללא תקצוב סגור לנושא הבטיחות בכל פרויקט ציבורי, בסכום ידוע מראש שעליו לא מתחרים הקבלנים, לצד מערכת הכשרות והדרכות לכל העובדים בהשקעה ממשלתית, וללא ענישה של עובדים סוררים אשר מפרים את חוקי הבטיחות באתר, לא יהיה שינוי תרבותי אמיתי בתחום הבטיחות בעבודה בנף הבניה  – לא נראה שינוי מגמה בר קיימא בהיקף הנפגעים.

צריך לעשות הכל כדי להחזיר בשלום את העובדים שלנו הביתה למשפחות שלהם. לזאת אנחנו מחוייבים וכך אנחנו פועלים.

כבר למעלה משנתיים אנחנו מבקשים לחתום עם ההסתדרות על הסכם עבודה קיבוצי ראשון מסוגו בנושא הבטיחות שבו העובד הוא חלק מההסכם. עד היום משיקולים לא ענייניים, פוליטיים שלהם, לא נחתם ההסכם.

היום אנחנו עומדים לפני חתימת הסכם עקרונות עם הסתדרות. אבל – אם לא תהיה בהסכם הזה אחריות לעובדים לטובת עניין, אכיפה וקנסות לעובדים סוררים שבמודע לא מקיימים את חוקי הבטיחות באתר, לא נחתום על ההסכם הזה.

כולם קוראים את ההודעות לעיתונות של משרד העבודה והשורה התחתונה היא: שר העבודה מעל בתפקידו והפקיר את חיי עובדי ענף הבנייה. כאשר השר כץ החליט להרחיב את פעילות האכיפה בתחום הבטיחות בעבודה, היינו אלה שקמו ותמכו בו. אבל השר בחר בפתרון פופוליסיטי, ובמקום לגייס קבוצה גדולה מאוד של פקחים, להכשיר אותם בתחום הבטיחות בענף הבנייה, ולתת להם את הכלים הנדרשים כדי לאכוף את הנושא החשוב הזה, ובמקום להגדיר יעדים מרחיקי לכת בתחום ההכשרה המקצועית בענף שלנו לנושא הבטיחות בעבודה, שר העבודה המציא תפקיד חדש – "ממונה עיצומים" או בעברית פשוטה "ממונה קנסות".

הוא העביר את פקחי הבטיחות מהתעשייה לבנייה – וראו זה פלא, הם מחלקים בכל יום ובכל מקום קנסות ועיצומים, שחלק גדול מאוד מהם לא קשור לבטיחות, ולא ישפיע על בטיחות וחלק לא מבוטל מהם בכלל מצוץ מהאצבע.

קבלנים מכל הארץ מדווחים על פקחים שמצלמים מהרחוב עובדים בקומות גבוהות ומדווחים על חוסרים בציוד שהם בכלל לא ראו.

אני מקבל דיווחים על עשרות אתרים שבהם הפקח לא נכנס בכלל לשטח הבניה והדוח והקנס שלו הסתכם בזה שיומן ההדרכה הוא לא בטבלה אלה בקלסר שאגב מותר בחוק.

אדוני שר העבודה והרווחה – ככה לא תציל חיי אדם.

אני קורא לרגולטורים, תתעררו: ללא השקעת ענק במערך חכם ומקצועי של פיקוח ואכיפה, ללא תקצוב סגור לנושא הבטיחות בכל פרויקט ציבורי בסכום ידוע מראש שעליו לא מתחרים הקבלנים, לצד מערכת הכשרות והדרכות לכל העובדים בהשקעה ממשלתית, וללא אפשרות ענישה של עובד סורר בדיוק כפי שמענישים קבלן סורר, לא יהיה שינוי תרבותי אמיתי בתחום הבטיחות בעבודה בענף הבנייה – ולא נראה שינוי מגמה בר קיימא בהיקף הנפגעים.

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות