מנהל קונטק: "כפי שסטארט-אפים וחברות ישראליות מתחומי הרכב, הרפואה ומים, פיתחו טכנולוגיות פורצות דרך ושמו עצמם במקום ראשון בעולם בתחומם, אני משוכנע כי נצליח לעשות זאת גם בענף הבנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ
מנהל קונטק: "כפי שסטארט-אפים וחברות ישראליות מתחומי הרכב, הרפואה ומים, פיתחו טכנולוגיות פורצות דרך ושמו עצמם במקום ראשון בעולם בתחומם, אני משוכנע כי נצליח לעשות זאת גם בענף הבנייה"

תחום שצובר תאוצה בשנים האחרונות הוא הקונסטרקשן-טק (ConTech), הסטארט-אפים של ענף הבנייה. לפני כשנתיים הקימו משרד הבינוי והשיכון משרד הכלכלה והתאחדות בוני הארץ תוכנית חדשנות שבמסגרתה חברות טכנולוגיות מפתחות טכנולוגיות להפחתת טעויות בתכנון ובביצוע הבנייה, לחומרי בנייה חדשניים, לקיצור הליכי ביצוע, לבניית מנופים אוטונומיים (ללא מפעיל) ועוד. כך, למשל, מיזם בשם Versatile Natures, נועד להפוך את העגורן באתר הבנייה למכשיר חכם, באמצעות התקנת סנסורים שמספקים אינפורמציה על התנועה שלו ומשפרים את ביצועיו בשלושה מישורים: בטיחות, יעילות שליטה וניהול האתר.

הסטארט-אפ שייפדו (Shapedo), שכלול אף הוא בתוכנית, מבקש להקטין את חוסר הוודאות והסיכונים הנגרמים עקב שינויים תכופים בתוכניות שנעשים תוך כדי הבנייה. הוא מציע מערכת מקוונת לשליטה ובקרה הנדסית על התכנון, הביצוע והחוזה, המשווה בין התוכניות לבנייה בפועל ומתריעה בפני המנהלים בשטח במקרה של אי התאמה.

סטארט-אפ נוסף שהצטרף לאחרונה לתוכנית החדשנות, קריאטרה (Criaterra), פיתח סדרת אריחי חיפוי לקירות פנים שעשויים מחומרים טבעיים. מדובר בטכנולוגיה חדשנית וירוקה ובחומר מבוסס אדמה וסיבים מן הצומח. גם חיזוק המבנים מפני רעידות האדמה דורש דחיפה טכנולוגית קדימה. ד"ר דורון שלו, חבר ועד בתא קונסטרוקציה של איגוד המהנדסים ובעלים של משרד דורון שלו הנדסה, אומר: "אחת השיטות החדשניות לשיפור עמידות מבנים היא התקנת אביזרים 'מרסנים', הדומים לג'קים הידראוליים, שביכולתם לקלוט את אנרגיית תנועת הקרקע בעת פעילות סיסמית ו'לבזבז' אותה, ובכך להפחית למינימום את כמות האנרגיה אשר תועבר אל המבנה. באופן כזה המבנה לא יידרש לעמוד בעוצמה המלאה של הרעידה". העתיד אם כן נראה מבטיח.

"כפי שסטארט-אפים וחברות ישראליות מתחומי הרכב, הרפואה ומים, פיתחו טכנולוגיות פורצות דרך ושמו עצמם במקום ראשון בעולם בתחומם, אני משוכנע כי נצליח לעשות זאת גם בענף הבנייה", אומר צחי פלאטו, מנהל קונקט. "בשנה הראשונה לפעילותינו כבר הספקנו להגיע עם שורה של טכנולוגיות ייחודיות לפיילוטים בחברות בנייה מרכזיות בישראל ובעולם, ואנו מקבלים פידבקים חיוביים מהשטח".

לקריאת הכתבה המלאה ב'ידיעות הנדל"ן', Ynet 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות