רפורמה חדשה צפויה להפחית משמעותית את עלות ההשתתפות של קבלנים קטנים ובינוניים במכרזים של הרשויות המקומיות

מזה שנים אגף התשתיות והבניה החוזית בהתאחדות בוני הארץ פועל להפחתת עלויות מסמכי המכרז בפרויקטים ציבוריים.

גרא קאושנסקי סמנכ"ל תשתיות ובניה חוזית בהתאחדות בוני הארץ: "בעת האחרונה השתתפנו בדיונים בכנסת במסגרת יום העסקים הקטנים והבינוניים וזאת מתוך מטרה להסביר לנבחרי הציבור שלנו שמרבית החברות הקבלניות בישראל נמצאות תחת ההגדרות של עסק קטן ובינוני ויש לכלול אותן ברפורמות שמטרתן להקל את תנאי ההתמודדות שלהם בשוק תחרותי שבו פועלות לצדן חברות גדולות ומגה חברות. בהמשך לדיונים בכנסת ניהלנו מגעים עם גורמים שונים במטרה להפחית את העלויות וליצור אחידות וודאות גם בתחום הזה.

אחד החסמים אותם הצגנו מול חברי הועדה ומול עשרות גורמים איתם נפגשנו בשנים האחרונות הוא העלות הגבוהה להשתתפות במכרזים בישראל. נתקלנו במשך השנים במזמיני עבודה ברשויות המקומיות שקבעו דמי השתתפות גבוהים להשתתפות במכרז ללא כל הצדקה ונראה היה כאילו כל מטרתם היא ליצור דרך פסולה להכנסה נוספת לקופת העירייה והכל על חשבון של העסקים הקטנים והבינוניים (הספקים ובעיקר הקבלנים). הקבלן נאלץ לגשת לעשרות מכרזים על מנת לזכות באחד. כאשר עלויות ההשתתפות במכרזים נקבעו על אלפי ועשרות אלפי שקלים גם במכרזים קטנים, הקבלנים, עסקים קטנים ובינוניים, הוציאו עשרות ולעיתים מאות אלפי שקלים בשנה, כספים שירדו לטמיון".

לאחר אין סוף מגעים ומאמצים של האגף מול משרד הכלכלה, השלטון המקומי והוועדה המשותפת שהוקמה על ידי משרד האוצר ומשרד הכלכלה בראשות המנכ"לים התפרסם לאחרונה כי ח"כ רועי פולקמן יחד עם שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן והסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מובילים רפורמה חדשה שמטרתה להפחית את עלויות ההשתתפות במכרזים. הרפורמה מתואמת עם המרכז לשלטון מקומי.

על פי הפרסומים גובה דמי ההשתתפות במכרזים לעבודות הנדסה בנאיות, כמו שיפוצים, בהיקף עד 2.5 מיליון שקל – יהיה לכל היותר 1,500 שקל ובמכרזים בהיקף של עד 5 מיליון – תיקבע תקרת דמי השתתפות מרביים של 3,000 שקל ובמכרזים של יותר מ-5 מיליון שקל – גובה דמי ההשתתפות שייגבו מעסקים קטנים ובינוניים יהיה לכל היותר 5,000 שקל (דמי ההשתתפות לעסקים קטנים וגדולים יהיו זהים)

קאושנסקי מציין כי, "במשרד הכלכלה העריכו כי המתווה החדש ייכנס לתוקף בקרוב, עם פניית מרכז השלטון המקומי ומשרד הפנים לרשויות המקומיות, והנחייתן על הגבלת אגרות ההשתתפות לעסקים הקטנים. אנחנו בהתאחדות בוני הארץ נמשיך להתעדכן בהתקדמות הרפורמה ומקווים שאת התוצאות נראה בקרוב. בינתיים אנו קוראים לחברים שנתקלים בדרישות לדמי השתתפות חריגים למכרזים לעדכן אותנו בהקדם".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות