נשיא ההתאחדות בכנס אילת: "מחיר למשתכן, בצורתה הנוכחית, היא תוכנית בנייה גוססת" - בוני הארץ : בוני הארץ
נשיא ההתאחדות בכנס אילת: "מחיר למשתכן, בצורתה הנוכחית, היא תוכנית בנייה גוססת"

בריק מזהיר שהבחירות יטרפו את הקלפים בשוק הדיור: "בכל 6 מערכות הבחירות לכנסת משנת 2001 נרשמה ירידה של 30%-40% בהתחלות הבניה למגורים שבעקבותיה זינקו מחירי הדירות". להערכתו: "עלות הבנייה תזנק השנה בשל מחסור עולמי בברזל וכישלון המדינה לייצר תחרות בתחום המחצבות"

"מחיר למשתכן בצורתה הנוכחית היא תוכנית בנייה גוססת", כך פתח הבוקר נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק את הופעתו במפגש השנתי המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל במלון הרודס, אילת, בריק הסביר "זה קורה מפני שחלק ניכר משוק הדיור פועל זמן רב מידי מבלי שמידע ברור על הצורך האמיתי בדירות בכל מקום, היכולת הכלכלית של תושבי כל אזור, מתי יושלמו התשתיות באזור הבנייה, מה היזם או הקבלן יכול להציע בכל מתחם ועוד. שר האוצר מתגאה על כך שהוא נטרל את גורם היזם-הקבלן אבל מה לעשות – אי אפשר לנטרל את היחיד שבונה באמת ולצפות שהבנייה תמשך".

בריק הדגיש בפני הנוכחים: "שר האוצר סימן מטרה ראויה של סיוע לחסרי דיור. אני משוכנע שכאשר הוא יצא לדרך הוא באמת ובתמים חשב שיוכל לחתוך מחירים בסבסוד קרקע וחשב שיוכל באמת לטפל בכל חסרי הדיור בקדנציה הזו. אבל איפשהו אחרי הבחירות, השר כחלון איבד את הדרך. הרגע שבו שר מפסיק לשמוע לעצות של המומחים ואנשי השטח שבו הוא מטפל – הוא רגע עצוב. כולנו ראינו את זה קורא. כולנו מכירים כבר את הפורמט – באים שרים ומנסים לתקן טעות גדולה אחת עם טעות גדולה אחרת".

לדברי בריק, מטרת תוכנית מחיר למשתכן היתה לתקן טעויות שעשתה המדינה, "אך שר האוצר הלך את הצעד הראשון ונעצר. אי אפשר להבטיח שהמחירים ירדו ואז להעלות בעשרות אחוזים את המס על הבנייה, ולהסתיר מידע על הנעשה בשוק, כשהוא לא דומה למה שרוצה השר ולצפות שאנחנו לא נגביר זהירות. אי אפשר להתעלם מעלייה בלתי פוסקת בילודה ובגירושים בלי להתאים את התכנון ומהירות של הוצאות היתרי הבנייה לשוק. אי אפשר להתעלם מצרכי העיריות שרוצות לקדם התחדשות עירונית ומראשי ערים שחוסמים התחדשות. אי אפשר להגדיל ולהגדיל את היקף הסיכון שבו עובדים יזמים וקבלנים, שמארים למסור דירות בגלל תשתיות חצי אפויות ולצפות שלא נתחשב בסיכון הזה. הציבור הבין שתוכנית מחיר למשתכן לא עובדת יותר בצורה שבה מפעילים אותה. רואים את זה בדיווחים על עוד ועוד ביטולי זכייה וכן, רבותי, רואים את זה בסקרים הפוליטיים".

בריק הרחיב בעניין עליית הסיכון של הקבלנים וציבור רוכשי הדירות בעקבות התנהלות הממשלה. "אנחנו כבר נמצאים חודשים בירידה משמעותית בהתחלות הבנייה ואם זה לא מספיק – אז יש סיכוי סביר שנכנס לתקופת בחירות. בכל 6 מערכות הבחירות לכנסת משנת 2001 נרשמה ירידה של 30%-40% בהתחלות הבניה למגורים ובעקבותיה בא זינוק מחיר דירות".

בנוסף, מזהיר נשיא ההתאחדות: "אנחנו הולכים לתקופה של זינוק בעלות תשומות הבנייה בגלל מחסור עולמי בברזל, וזינוק במחיר חומרי חציבה לבטון וסלילה, שקורא עכשיו לאור כישלון המדינה לייצר תחרות במחצבות. המחלקה הכלכלית של ההתאחדות צופה תוספת בלתי נסבלת של מעל 45 אלף שקל למחיר דירה ממוצעת – בגלל תוספת של עוד ועוד רגולציה ומיסוי. בנוסף, אין לנו ביטחון בכך שמדדי המכירות ומדדי המחירים של הלמ"ס משקפים את השוק בכלל. לזה תוסיפו ויכוחים בין האוצר לבנק ישראל שיכולם להביא לירידת בזמינות המימון לבנייה וחזרה לעליית הריבית על המשכנתאות".

על תחומי הבנייה הציבורית והתשתיות אמר נשיא התאחדות בוני הארץ: "בשנים האחרונות המדינה הפכה את ענף התשתיות והבניה הציבורית לבור שמחסל תעשייה שלמה. שנים הזהרנו, שהמצב בו יחמיר ויהפוך לבעיה שגם של תחום הדיור. הזהרנו ולצערי צדקנו. בשנה שעברה קמה מחאה ציבורית רחבה של רוכשי דירות בעקבות איחורים של חודשים באכלוס דירות, שנולדו בגלל איחורים בפרויקטי תשתית ובניה ציבורית. בדיוק לפני שנה, כאן באילת – קראתי לממשלה להקים צוות שבו ישבו יחד כל הגורמים שקובעים את הליכי התכנון והעבודה בתחום התשתיות – קבינט תשתיות".

"מאז הכנס כאן באילת בשנה שעברה, האסימון נפל, צוות כזה קם ואני יכול לומר בסיפוק שהוא בכיוון הנכון. שר האוצר מינה צוות בראשות החשב הכללי והממונה על התקציבים, שיחד עם מנכ"לי המשרדים הרלוונטיים, בוחן חסמים וכשלים של התחום הזה – וייצר בו שינוי עמוק. במשרד ראש הממשלה קם צוות נוסף למטרה זו. הקמתם כבר התניעה שינוי תפיסתי לכל אורך הקו – במשרדי ממשלה, אצל המתכננים ואצל מזמיני עבודה הממשלתיים. סנונית ראשונה של שינוי היא ההחלטה החשובה של משרד השיכון שברשות השר גלנט, לעצור עיוות שבבחירת המחיר הנמוך ביותר במכרזי תשתית".

בריק חזר והדגיש, "על פי החוק, כשאין תשתית, לא מאכלסים דירות. המדינה התעלמה מהחוק שנים. החוק פשוט וחכם, וכדי לעמוד בדרישותיו, על הצוות הבינמשרדי לפעול מהר. אני קורא מכאן לראשי הצוותים – האיצו את עבודתכם. פרסמו במהירות הוראות לשינוי תהליכים ושיטות עבודה לכל ספקי העבודה בתחום התשתיות – ממשלתיים ומוניציפאליים. אנחנו, הקבלנים,  בונים ממש עכשיו עשרות אלפי דירות בשכונות חדשות, חלק לא מבוטל מהן ימסרו באיחור, אם לא תשונה לחלוטין התמונה בתחום התשתיות והבניה הציבורית".

בריק קרא בכנס לשר האוצר: "שים את המחלוקות בצד, שב איתנו ובוא נפעל יחד לחזרה למסלול של עלייה בהיקף הבנייה, להורדת עומס המס שנופל על כתפי רוכשי הדירות, לתכנון ואישור מהיר של תוכניות והיתרי בנייה, לתמיכה ממשלתית והאצת בנייה בהתחדשות עירונית בכסף אמיתי, ובלי הנחות לראש עיר שמונע זאת. שב איתנו ונפעל יחד לייצר מסלול המעודד בנייה המונית לשכירות ארוכת טווח בלי סיסמאות – יש לך ולנו הזדמנות לעשות שינוי. אנחנו נהיה הראשונים לתמוך בתוכנית מותאמת

לצורכי השוק, עשינו את זה כשהצגת את הכוונה להאיץ את הבנייה, כשבחרת לקבץ תחת המפלגה שלך את כל נושא הדיור. תמכנו בך אדוני שר הבינוי והשיכון ואנו ממשיכים לתמוך בך, כשאתה מקדם תיקון בתחום התשתיות שבאחריותך, ומסייע לנו בכל הנוגע בהבאת עובדים זרים מקצועות חסרים פה. אנחנו הפרטנרים שלכם – ואין אחרים. אי אפשר לנטרל את היחיד שבונה באמת, ולצפות שהבנייה תמשך".

בסיכום דבריו אמר נשיא התאחדות בוני הארץ: "אנחנו, בהתאחדות בוני הארץ עושים לילות כימים כדי להבטיח את חוסנם ולשפר את השורה התחתונה של כל העוסקים בענף הבנייה, תוך אחריות ציבורית. התקופה הקרובה לא תהיה תקופה פשוטה לנו העוסקים בבנייה. אני קורא לכל אחד מחברינו לענף, הישמרו ושמרו היטב על הבית ועל העסק שלכם. כלכלו צעדיכם והיעזרו בנו כדי לסמן סיכונים ולהימנע מהם. למרות כל אלה, אני ממשיך להיות אופטימי – יש לנו ענף בנייה מצויין שיודע לעמוד גם ברגעי משבר והתיקון בו יבוא במהרה".

לקריאת הכתבה בכלכליסט לחצו כאן 

לקריאת הכתבה בוואלה לחצו כאן

לקריאת הכתבה בגלובס לחצו כאן

לקריאת הכתבה ב YNET לחצו כאן 

לקריאת הכתבה בדמרקר לחצו כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות