נשיא התאחדות בוני הארץ: "סיכום שנה ותחילת שנה אזרחית לפנינו וזה זמן טוב למבט בוחן על הענף שלנו"

 

חברים  יקרים,

סיכום שנה ותחילת שנה אזרחית לפנינו וזה זמן טוב למבט בוחן על הענף שלנו. אלה דברים שאמרתי על במות הכנסים המרכזיים של ענף הנדל"ן בחודש האחרון. הדברים יוצאים מהלב ואני מקווה שנכנסים ללב:

אומרים ששוק הדיור הוא הבעיה מספר אחת של המשק בישראל היום – אומרים וצודקים. אנחנו בהתאחדות בוני הארץ לא יכולים שלא להסכים עם הקביעה הזו.

שוק הדיור הוא אכן שוק אסטרטגי בכל כלכלה, וכשל מתמשך בו עלול לגרור מדינה שלמה לאסון. אומרים שהממשלה, בראשות שר האוצר משה כחלון, עושה לילות כימים כדי לפתור את המשבר בשוק הדיור. אומרים וגם פה צודקים. בפגישתי האחרונה עם השר כחלון, פגשתי שר נחוש והחלטי ברצונו לפתור את בעיית הדיור המרחפת כחרב מעל כלכלת ישראל בשנים האחרונות.

אומרים גם שאנחנו הקבלנים, אלה שמחזיקים את הענף הזה כבר דורות על הכתפיים, הם חלק מהבעיה של שוק הדיור. מעל כל במה ציבורית וראיון לתקשורת שלנו, בכירי התאחדות בוני הארץ, אנחנו חוזרים ומדגישים שאלה שאומרים את זה, טועים ומטעים. לא רק מטעים, אלא מפספסים את הבעיה ומחמיצים את הפתרון. אנחנו הקבלנים, אנשי העבודה, אנחנו האנשים שאוהבים היגיון פשוט ושכל ישר.

בואו נראה מה צריך היום זוג צעיר עם ילד או שניים כדי לרכוש דירה בישראל? קרקע הוא צריך? צריך! עובדים שיבנו את הדירה צריך? צריך! אישורים מהמדינה צריך? גם צריך. כסף לרכוש את הבית צריך? בוודאי שצריך. ובסוף הוא צריך גם אותנו, הקבלנים שלוקחים על עצמם את הסיכון שכל זה יקום ויהיה.

נתחיל בקרקע: הנתונים מראים שעד סוף נובמבר עמדה הממשלה בקצב עסקאות שנתי של 28 אלף יחידות דיור לעומת קצב שנתי של 30-35 אלף, בשלוש השנים האחרונות. כדי לבנות מספיק דירות בקצב שידגדג את מחירי הדיור, יש צורך ליישם את החלטת הממשלה, לעמוד ביעד של 40 אלף יח"ד בשנה ולהקצות חלק מהקרקעות למשפרי הדיור שהם כשני שלישים מהשוק.

עוברים לעובדים, או נכון יותר, למחסור בעובדים. יש היום 8,000 אשרות עבודה לזרים לענף הבנייה. כדי לעמוד ביעד של עשרות אלפי יחידות דיור בשנה אנחנו צריכים לפחות 30 אלף עובדים זרים בארץ. אל תספרו לנו על חברות זרות. אין פה פתרון קסם. צריך להביא עובדים.

ושוב רגולציה. כל עוד לוקח שנתיים לקבל היתר, אין סיכוי שמחירי הדיור יעצרו. כל עוד לוקח לקבלן 12-13 שנה למסור מפתח לזוג צעיר, אין סיכוי שמחירי הדיור לא יעלו. מישהו הרי צריך לממן את הריצות במסדרונות העירייה, הטלפונים האינסופיים לוועדות התכנון, את שינויי הכיוון בממשלה בכל כמה חודשים, הסחבת הבלתי נגמרת, הביורוקרטיה הבלתי אפשרית והשירות הנורא.

אז חסרה לנו קרקע, עובדים, אישורים ועכשיו למשכנתא. גם הכסף רובו ככולו נמצא בידי המדינה. או נכון יותר, בידי הבנק המרכזי שלה. הוא שקובע את מחירו. הקבלנים בוודאי לא אשמים בעובדה ששוק הדיור הפך להיות אפיק ההשקעה הטוב ביותר ולא אשמים בהחלטת  הבנקים למשכנתאות להכביד על הרוכשים.

ולבסוף נשאר הקבלן. אני לא מכיר ענף אסטרטגי אחד במשק שלנו, שבו יש כל כך הרבה פשיטות רגל וקריסות של חברות. מתי הפעם האחרונה שמעתם על פשיטת רגל של בנק או חברת ביטוח, יצרנית מזון או חברת תקשורת בישראל?

הראשונים להיפגע הם קבלני התשתיות והקבלנות החוזית: תעברו ענף אחרי ענף ולא תמצאו ענף שבו נלחמים כך על כל עבודה. תעברו ענף אחרי ענף ולא תמצאו שוק שבו טעות אחת קטנה, עיכוב אחד שולי בתשלום, יכול להעביר פרויקט מרווח להפסד וחברה בריאה מחיים למוות. בוודאי לא תראו שום שוק שבו בעלים של חברה לוקח על עצמו סיכון עצום, ומקבל בתמורה איחור בלתי נסבל בתשלום שמסכן את המשך קיום העסק – כאשר המובילות את האיחורים האלה הן המדינה והרשויות המקומיות. אנחנו מתמודדים עם בעיות קשות של קבלני הביצוע והתשתיות. מיד עם כניסתי לתפקיד החלטנו על "חישוב מסלול מחדש" באגפים המלווים אותם בהתאחדות. החלטנו ועשינו, ואני מקווה שתרגישו את העשייה הרבה במהרה. בחודשים האחרונים אנחנו נאבקים בכנסת בחוק מוסר התשלומים לחברות המבצעות ולקבלני התשתיות.

לפעמים אני מסתכל על מנהלים בענפים אחרים ומתמלא קנאה. אם אנחנו היינו טועים כמוהם, אם אנחנו היינו מפספסים כמוהם, לא היינו כאן היום. ולמרות כל הקשיים הללו, לא באנו חלילה ליילל על מר גורלנו. בחרנו במקצוע הזה, בחרנו בענף הזה, כי זה מה שאנחנו אוהבים לעשות. למרות הקשיים, למרות הסחבת, למרות הביורוקרטיה, אין דבר מספק יותר, אין דבר יותר מרשים מלראות בניין שאתה עמלת עליו עומד על תילו. תאמינו לי זה שווה הכל. אנחנו בוני הארץ מוכנים להמשיך לתרום כל מה שצריך כדי לפתור את המשבר. אני שמח שגם השר משה כחלון רואה בנו והבין שאנחנו השותפים, ולא האויבים. אני חושב שזו הדרך, אני חושב שרק יחד, יד ביד, בשכל ישר ובהיגיון פשוט נוכל למשבר הזה.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות