לאחר כמעט שנה של מגעים בין ממשלת ישראל ואוקראינה: הושלם הליך חתימת ההסכם הבילטראלי - בוני הארץ : בוני הארץ
לאחר כמעט שנה של מגעים בין ממשלת ישראל ואוקראינה: הושלם הליך חתימת ההסכם הבילטראלי

לאחר כמעט שנה של מגעים ישירים בין ממשלות ישראל ואוקראינה הושלם בסוף חודש דצמבר 2016 באוקראינה השלב הסופי בהליך חתימת הסכם בילטראלי (הסכם ישיר ממשלות שתי המדינות) שיאפשר הבאת עובדי בניין מקצועיים מאוקראינה לישראל. משלחת של נציגי הממשלה והתאחדות בוני הארץ בראשות יו"ר מטה הדיור, אביגדור יצחקי טסה לאוקראינה כדי לסכם את הפרטים האחרונים שנותרו פתוחים ולמצוא מקום בו יבוצעו מיונים מקצועיים לעובדים לפני הבאתם לישראל.

מדובר בהסכם רביעי שחותמת ישראל להבאת עובדים זרים לענף הבנייה בשנים האחרונות. במסגרת זו כבר נחתמו הסכמים עם מולדובה, רומניה ובולגריה. ענף הבנייה הישראלי מבוסס כיום על עבותם של שלוש קבוצות עובדים: את העבודות המכונות "רטובות" שהן עבודות השלד, הטיח והריצוף, מבצעים כ-46 אלף פלשתינאים וכ-10,000 עובדים זרים ממדינות מזרח אירופה וסין – כמחצית מהם נמצאים בארץ מעל חמש שנים. את עבודות הגמר מבצעים בעיקר 186 אלף ישראלים.    

בשנת 2008 החליטה המדינה כי כדי לעמוד בדרישות של ה-OECD בנושא המניעה של סחר בבני אדם, תהיה הממשלה האחראית הישירה להבאת עובדים זרים לענף לישראל. בהמשך הוחלט על מכסת עובדים זרים של כ-20,000 שיובאו לישראל. כיום מעריכים בהתאחדות בוני הארץ, כי נדרשים לפחות עוד 10,000 עובדים בנוסף למכסה זו מאחר ומאז הגדירה הממשלה מטרה של הקמת מעל 60 אלף יחידות דיור בשנה. בשנתיים האחרונות ניסתה הממשלה להגיע להסכם נוסף עם סין אך נתקלה בחומה בצורה של הממשלה הסיני בעניין זה. בהמשך משרד השיכון החליט לאשר הבאת חברות בניה זרות כדי לנסות ופתור כך את המחסור בעובדים אולם פתרון זה על פי הערכות גורמים בענף הבניה, נראה פתרון סבוך ורחוק מביצוע בשל קשיים רגולטורים שעוד צפויים בו ויתכן אף שההסכם עם אוקראינה מייתר כולו לגמרי.

בעקבות ההחלטה על הבאת עובדים על ידי הממשלה בלבד, הוקמו מספר תאגידי כוח אדם פרטיים שזכו במכרזים של המדינה ומפוקחים על ידיה ותפקידם לקלוט בישראל את העובדים הזרים, לאחר שהם עברו מיונים מקצועיים במדינת המוצא ולנהל את עבודתם כאן מול הקבלנים. למעשה אף קבלן איננו מעסיק ישיר של עובדים זרים עוד. עם זאת, לאחר טעויות שביצעו שליחי ממשלה בתחילת המיונים במזרח אירופה, התבקשה התאחדות בוני הארץ (התאחדות הקבלנים לשעבר) לסייע במיון מקצועי של העובדים ואכן בשנתיים האחרונות מבוצעים מיונים כאלה אחת לכמה חודשים במדינות שאיתן נחמו הסכמים.

מנכ"ל התאחדות בוני הארץ, עו"ד אליאב בן שמעון מסר בתגובה: "התאחדות בוני הארץ מברכת על אישרור ההסכם. באוקראינה קיים פוטנציאל לאיתור והבאה לישראל של אלפי עובדים מקצועיים לעבודות הרטובות בענף הבנייה".

ההערכה של התאחדות בוני הארץ נסמכת ע העבודה כי באוקראינה שיעור אבטלה של כ-40% של עובדים בתחום הבנייה. ענף הבנייה האוקראיני "מייצא" כבר שנים עובדים ליבשת אירופה שהוכשרו לבנות בשיטות המתקדמות הנהוגות בענף הבנייה הישראלי. בן שמעון הוסיף, "אנו מלאי תקווה כי כבר בימים הקרובים נתחיל לבצע יחד עם נציגי הממשלה מיונים לעובדים באוקראינה כפי שאנו עושים בשנים אחרונות במשלחות מסוג זה בכל המדינות שאיתן ישראל חתמה על הסכם להבאת עובדים. יחד עם זאת, כדי לעמוד בייעדי הבנייה של הממשלה, יהיה עליה לחתום הסכמים עם מדינות נוספות ולבצע השקעות גדולות לשם עידוד עבודה ישראלית בענף הבנייה".

שינוי גודל גופנים
ניגודיות