מנכ"ל ההתאחדות בכנס אילת: "במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה קובעת עוד ועוד תקנות ומסרבלת את הליכי התכנון והבנייה" - בוני הארץ : בוני הארץ
מנכ"ל ההתאחדות בכנס אילת: "במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה קובעת עוד ועוד תקנות ומסרבלת את הליכי התכנון והבנייה"

"שר האוצר מנסה לפחית את מחירי הדירות במשק בשיטות מגוונות, אך באותו זמן הממשלה בעצמה העלתה את מחיר הדירה הממוצע בעשרות אלפי שקלים", כך חשף נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, לקראת המפגש השנתי המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל במלון הרודס, אילת.

המחלקה הכלכלית של ההתאחדות ביצעה תחשיב (המוצג בעמוד הבא) של כל העלויות החדשות שהעמיסה הממשלה על הקבלנים והיזמים בישראל בשנה האחרונה, ולפיו עלויות אלה יגרמו לתוספת מחיר של כ-60 אלף שקל למחיר דירה ממוצעת.

למעשה, אומר בריק: "השנה לא נקבעו או בוצעו על ידי המדינה צעדים בתחום הרגולציה שמפחיתים עלויות בנייה, למעט הפחתת רכיב המע"מ מתוך הערבויות שעל כל יזם בתחום הדיור להעמיד לטובת הפרויקט – במסגרת חוק המכר. הפחתה שיכולה לחסוך כ-2,000 שקלים במחיר דירה בשל הוויתור על עלויות מימון ישירות".

על פי התחשיב שביצעו בהתאחדות בוני הארץ, העלויות החדשות שהוטלו על יזמים וקבלנים השנה מסתכמות בכ-46 אלף שקל ליחידת דיור. כאשר מוסיפים להוצאות אלה מע"מ ורווח יזמי, מסתכמת התייקרות מחיר הדירה בכמעט 60 אלף שקל.

מנכ"ל ההתאחדות, עו"ד אליאב בן שמעון מוסיף, כי מדובר בהפרה בוטה של החלטת הממשלה להפחית עלויות של רגולציה בענף הבנייה. "ההתנהלות הזו ומשמעותה מנוגדות להחלטת הממשלה משנת 2014 שקראה להפחתת הליכי רגולציה בסכום מצטבר של 50,000 שקל לדירה. במקום ללכת במסלול של ויתור על רגולציה מיותרת, הממשלה קובעת עוד ועוד תקנות ומסרבלת עוד ועוד את הליכי התכנון והבנייה ובמקביל מייצרת עוד ועוד מיסים שמביאים אותנו לתוצאה ההפוכה".

בן שמעון הדגיש, כי התחשיב שהוצג על ידי התאחדות בוני הארץ, הוא תחשיב זהיר ולא מלא שאיננו כולל עלויות שונות נוספות שמנסה המדינה להעמיס כעת על הענף. "די אם נסתכל על מה שקורה בימים האלה ממש בתחום המחצבות, שבהן המדינה מונעת בידיה תחרות מייצרת שוב מונופולים אזוריים ודורשת מבעלי המחצבות להעלות עוד ועוד את התמלוגים על חומרי חציבה, כדי להבין שאנחנו מתרחקים שוב מהיעד של הוזלת הבנייה".

נשיא ההתאחדות, בריק סיכם: "בסופו של יום, פרויקט בנייה הוא מפעל, וכדי לקיימו יש להבטיח שהעלויות שלו לא יעלו על ההכנסות בו. כל העלאת מס ותוספת רגולציה בענף הבנייה מגיעים בסופו של דבר לכיסו של רוכש הדירה. אם שר האוצר ושותפיו לממשלה רוצים באמת למנוע המשך של עלויות מחירי הדיור, מוטב להם לחשב מסלול מחדש ולחזור לדרך שתוביל להפחתת עלויות בנייה"

לקריאת הכתבה בדמרקר לחצו כאן 

לקריאת הכתבה בוואלה לחצו כאן 

לקריאת הכתבה ב YNET לחצו כאן 

לקריאת הכתבה בגלובס לחצו כאן 

לקריאת הכתבה בכלכליסט לחצו כאן

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות