נשיא ההתאחדות: "הרגיעה בשוק הדיור בחודשים האחרונים מייצרת ודאות והיא צריכה להישמר" : בוני הארץ
נשיא ההתאחדות: "הרגיעה בשוק הדיור בחודשים האחרונים מייצרת ודאות והיא צריכה להישמר"

 

נאום רוני בריק, נשיא התאחדות בוני הארץ בוועידת הדיור והנדל"ן לצעירים, של הבית האקדמי

מהנעשה בשוק הדיור בחודשים האחרונים, אפשר ללמוד שיעור חשוב: לא רק שהממשלה הנוכחית עובדת קשה, כדי להשיג את מטרתה החשובה ולספק פתרונות דיור לכל חסרי הדיור בישראל, היא גם מבצעת בחינה יומיומית של תוצאות ההחלטות שלה ותאמינו או לא – הממשלה הזו יודעת לתקן כשהיא מוצאת טעויות. ועל כך אני, בשם חברי הקבלנים הבונים את הארץ הזו, רוצה להודות לה.

אתם, בני הדור הצעיר, משפיעים היום הרבה יותר מבעבר על את סדר היום הפוליטי והכלכלי. אנחנו מלווים את תהליכי קבלת ההחלטות בממשלה בתחום הדיור הרבה מאוד שנים ואני אומר לכם שהמחאה של קיץ 2011 עשתה פה שינוי תפיסה חשוב. הפולטיקאים יודעים את זה: כדי שהם יספרו קולות בקלפי הם צריכים להבטיח שאתם לא תישארו בלי קורת גג ובלי כסף בסוף החודש.

בניגוד למה שחלק מכם אולי חושב, יש לנו בוני הארץ ולכם אינטרס משותף מרכזי. כולנו צריכים יציבות וודאות שבלעדיה נוצר כאוס בשוק הדיור. אני שמח על ההזדמנות כאן לומר לכם את זה, כמי שמייצג את כל הקבלנים והיזמים בישראל: אנחנו מחכים כבר זמן רב להתייצבות הזו.

המצב שבו מחירי הדירות לא מפסיקים לעלות, מביא לזה שבעלי הקרקע ובראשם המדינה, מעלים את מחירי הקרקעות וזה מקשה עלינו להשיג מימון לרכישת הקרקע ולצאת לבנייה. לנו, הקבלנים והיזמים קשה הרבה יותר למכור דירה של 2 או 2 וחצי מיליון שקל לעומת דירה של מיליון ושלוש מאות אלף שקל. זה עולה לנו יותר וזה מסכן את העסקים שלנו הרבה יותר. אנחנו בצד שלכם.

הרגיעה בשוק הדיור של החודשים האחרונים מייצרת ודאות והיא צריכה להישמר. זה צורך ייסוד שבלעדיו קשה לנו להמשיך להתנהל – כולנו, אלה שבונים, הבנקים שמממנים את הבנייה ולמי שמתכנן כבר לרכוש דירה. זה המצב הבריא והנכון לפעול בו בעסקים.

אבל – וכאן יש אבל גדול, התהליכים שבוצעו עד היום בממשלה, כדי לטפל במשבר הדיור בישראל, הם תהליכים חלקיים הם לא מספיקים כדי להבטיח, שאתם תוכלו בקרוב לזכות לאופק שבו קורת גג משלכם. למרות ששוק הנדל"ן הוא שוק מסובך ויש בו מספר בלתי נתפס של חוקים, תקנות והוראות, אני אומר לכם את זה פה בפשטות: כדי שמחירי הדירות לא ימשיכו לעלות בקצב מטורף, לא צריך קסמים, אלה פעולות פשוטות שהממשלה צריכה לעשות:

  • להביא לכאן את 20 אלף העובדים הזרים מסין שהיא החליטה להביא.
  • להציף את הארץ בקרקע לבנייה, את כל הארץ!
  • להתאים את תוכנית "מחיר למשתכן" למציאות ולשחרר קרקע במרכז הארץ לשוק החופשי, כדי למנוע המשך זינוק מחירי הקרקעות הפרטיות.
  • הממשלה צריכה לעשות שימוש בתוספת ההכנסה ממכירת הקרקעות במרכז לשוק החופשי, כדי לבצע תוכנית בנייה המונית של דיור להשכרה ארוכת טווח במחירים נמוכים במעגל השני והשלישי מגוש דן (גדרה וחדרה).
  • המדינה צריכה סוף סוף לקדם בנייה במסגרת התחדשות עירונית על ידי השתתפות הממשלה בעלות הקמת התשתיות יחד עם העיריות.

ביצוע מהלכים אלה יביא לשינוי דרמטי בשוק הדיור ויתן מענה כולל לצרכים של כלל האוכלוסיות שצריכות פתרונות דיור.

לסיום, אני מבקש מיכם להפסיק לקבל כדברם את ההערכות וההמלצות של הפוליטיקאים. פקחו עיניים, תלמדו את מה שקרה כאן בעבר, ותבינו שאם אתם צריכים לקנות דירה כדאי שתעשו את זה עכשיו. ההמתנה, כפי שהוכח לאורך שנים, היא טעות שעליה שילמו הממתינים מחיר כבד.

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות