אירועים
חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ: "ביכולתנו להפוך את ישראל למובילה עולמית בטכנולוגיות חדשניות בבניה בעולם"

CIZ – חדשנות וטכנולוגיה משנות את ענף הבנייה

מציינים שנתיים של הצלחה לתוכנית החדשנות של ענף הבנייה: הכנס השנתי של התאחדות בוני הארץ מארח טכנולוגיות מתקדמות לענף הבנייה. ביניהן – מערכות בטיחות, אפליקציות לניהול בניינים משותפים, מנופים אוטונומיים ועוד

המפגש השנתי המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל במלון הרודס, אילת, צוין השנה בסימן טכנולוגיה לענף הבנייה.

התאחדות בוני הארץ גאה לקדם שימוש בטכנולוגיות מתקדמות בבנייה בארץ ומזה כשנתיים, במסגרת שותפות ייחודית עם ממשלת ישראל – משרד השיכון והבינוי ומשרד הכלכלה, מפעילה את תכנית החדשנות בתחום טכנולוגיות הבנייה CIZ – Construction innovation zone. התוכנית פועלת במסגרות שונות לאיתור מפתחים, דחיפת חברות טכנולוגיות להקמת מיזמים בתחום הבנייה, ליווי מקצועי של הגופים הללו ופתיחת דלת במשרדי הממשלה ובענף הבנייה. כל השותפים תורמים תרומה חשובה שיכולה לקדם מאות ולהסיר חסמים עבור המפתחים. חברות הסטארט-אפ המשתלבות בתוכנית מקבלות "תכנית בית״ של 6 חודשים, המתמקדת בחיבור לתעשיות הבנייה השונות ואימות לקוחות, אך זה לא בא 'בחינם' והסטרטאפים מתבקשים להשקיע הרבה מאמץ ו"זיעה". כאמור, השותפות שלנו עם הממשלה מספקת לסטרטאפים תמיכה מקצועית, חיבור לתעשייה, חללי עבודה, מנטורינג ונטווקינג.

חיים פייגלין, סגן נשיא התאחדות בוני הארץ: "ביכולתנו להפוך את ישראל למובילה עולמית בטכנולוגיות חדשניות בבניה בעולם, על ידי שיתוף הפעולה בין ענף הבניה לענף ההייטק הישראלי, בדיוק כפי שנעשה בענפי התחבורה, חקלאות, אנרגיה, רפואה, מים, ביטחון ועוד. מתוך מאגר הסטרטאפים בתחום, אנו מצפים שחברות, יצעידו את ענף הבניה בארץ ובעולם לעידן חדש, איכותי יותר מבחינת תוצר, פיריון, מניעת ליקויי תכנון ובניה, קיצור לוחות זמנים, חיסכון בעלויות, שיפור בבטיחות ובאיכות הסביבה״

ניר ינושבסקי, סמנכ"ל ינושבסקי הנדסה ובניין: "כקבלן ותיק המיישם טכנולוגיות באתריו ומקדם שימוש בטכנולוגיות בשיטות הבנייה בישראל, אני שומע הרבה מהסטארטפיסטים שהם נתקלים במחסום פסיכולוגי בבואם לקבלנים. ישנן 3 סיבות עיקריות לפחד מהשימוש בטכנולוגיה: ספק אם יצליח, נטילת סיכון בנוסף לסיכון הקיים בענף ומחסום בשפה משותפת בין המפתחים לקבלנים. אני מאמין כי ניתן לגשר על הפחדים הללו באמצעות היכרות עם העולם, דרך תוכנית החדשנות של ההתאחדות, ששותפה עיקרית לה היא המדינה, שיכולה לצמצם ולפתור בעיות כגון רגולציה ומימון פיילוטים. כמו כן, על החברות עצמן האחריות לקחת חלק בקידמה, לרצות לשלב צעירים בענף ולאמץ את הטכנולוגיות העדכניות ביותר".

בכנס השנה, הוקם אוהל טכנולוגי ייחודי, בו הוצגו מספר טכנולוגיות המיושמות כבר באתרי בנייה או הנמצאות בשלבי פיתוח מתקדמים. בין הטכנולוגיות שהוצגו בתערוכה והכנס היו:

  • דרימפו (DARIMPO) היא חברת סטארט-אפ שהוקמה בשנת 2016 על ידי שלושה יזמים, אייל לביא, סתיו נוה הללי וגל לביא. DARIMPO פיתחה את האפליקציה המתקדמת ביותר כיום בשוק הנדל"ן לניהול ותחזוקת בתים משותפים, בניינים, מבני מסחר וציבור. האפליקציה מספקת פתרון מתקדם ופשוט לתפעול, דיווח על תקלות ישירות ובזמן אמת לגורמי המקצוע תוך שילוב מרכיבים כגון תמונות ופרטי התקלה, מערך משימות אחזקה מונעת לשמירת הבניין באיכות גבוהה, ביצוע תשלומים וחיובים קבועים וקבלת מידע ועדכונים שוטפים על ניהול הבניין. המערכת נמצאת כיום בשימוש עשרות אלפי בתי אב, חברות ניהול אחזקה בכל הארץ, רשויות מוניציפליות, ארגונים ציבוריים ועוד.
  • סייפגארד היא חברה העוסקת במתן פתרונות דיגיטליים כוללים לחברות בניה, מדיגיטציה לדרישות החוק וניהול בטיחות דיגיטלי, ועד להידוק השליטה על גורמי הביצוע, שיפור פריון העבודה וחיסכון במשאבים. מוצרי הליבה של סייפגארד הם אפליקציות מובייל ו- web לניהול בטיחות ואיכות. כל האפליקציות דוחפות התראות אוטומטיות בכל מקרה של חריגה מערכים, זמנים או תנאים שנקבעו מראש. הפעלת בקרה עצמית באה לתת מענה אפקטיבי לאתגרים הניהוליים מובנים בין המטה לשטח ולהבטיח איכות ביצוע לאורך תהליך הבניה. https://www.youtube.com/watch?v=NHgPbjzYxj0&t=57s
  • We BIM היא חברה שהוקמה על מנת לענות על צורך ההולך וגובר בשוק הבניה והתשתיות הישראלי והבינלאומי לפתרונות Building Information Modeling) BIM). מתודולוגיית  BIM מייעלת ומקצרת את משך זמן הפרויקטים בתחומי הבניה והתשתיות ומביאה לחיסכון ניכר בעלויות של פרויקטים אלה. חברת We BIM מציעה פתרונות BIM כוללים לתחום הבניה והתשתיות ומתמחה בניהול BIM לפרויקטים בשילוב כלי BIM ותיאום מערכות, תוך שימוש במגוון תוכנות
  • קריאטרה היא חברה שנוסדה על ידי עדיטל אלה, מעצבת תעשייתית ויזמית העוסקת בתחום של עיצוב לקיימות מזה 18 שנה. הטכנולוגיה הייחודית של חברת קריאטרה מאפשרת ייצור מוצרי בנייה אקו-חדשניים 100% טבעיים, שמגיעים לחוזק של בטון תוך השקעת 5% מהטביעה האקולוגית והאנרגטית שלו. מוצרי החברה מיוצרים בטכנולוגיה תעשייתית חדשנית וירוקה, בפיתוח ייחודי ומדעי שתואם את החזון של כלכלה מעגלית. התכונות המוכחות של המוצרים המוגמרים מאפשרים פיתוח של מגוון רחב של יישומים מבניים ודקורטיביים.
  • סקיילר360 הינה מערכת אשר ביכולתה לאגד, לארגן ולתת מענה מיידי וארוך טווח למסה גדולה של לקוחות, במינימום השקעה וביעילות מקסימלית. באמצעות רמה גבוהה של בינה מלאכותית, המערכת מסוגלת להתאים את עצמה ללקוח, ליצור עמו קשר ראשוני ולפתח עמו שיחה מורכבת לשם הבנת והגדרת הצרכים ורלוונטיות הפניה.
  • INTSITE היא חברה המספקת למפעילי העגורן התראות בטיחותיות ותפעוליות המסייעות להפעיל את העגורן בצורה בטוחה ויעילה יותר. הטכנולוגיה מתבססת על אלגוריתמים של למידת מכונה וראיה ממוחשבת, וכך למשל, המערכת יודעת להתריע בפני המנופאי כי המטען עומד להתנגש בקיר, להישמט מהוו או בנוגע לפועלים המצויים בסכנה, ובכך להציל חיי אדם. החברה הוקמה בשנת 2017 על-ידי צח רם-און, מהנדס בניין, ומור רם-און, מהנדס אווירונאוטיקה, שניהם בוגרי הטכניון, לינק לסרטון:  https://www.youtube.com/watch?v=cFMj97GTyTw
נשיא התאחדות בוני הארץ לממשלה: הזינוק בביטולי זכייה בהגרלות והצניחה בהתחלות בנייה יתפוצצו לכולנו בפרצוף

רוני בריק: אי אפשר לחנוק על הדרך 80 אחוז מרוכשי הדירות שאינם זכאי מחיר למשתכן

 
שר הבינוי והשיכון בכנס התאחדות בוני הארץ: "נוצרה לישראל הזדמנות לעקור את אירן מסוריה ואנחנו ננצל את ההזדמנות הזאת"

"אנחנו לא נאפשר את פתיחתה של חזית שנייה בגולן ולא נאפשר שאדמה סורית תהיה מקפצה כלפי לבנון". כך פתח את דבריו ח"כ יואב גלנט, שר הבינוי והשיכון (אלוף במיל') במפגש השנתי המקצועי של ענף הבניה והתשתיות, שמקיימת התאחדות בוני הארץ בשיתוף עם הקרן לעידוד ופיתוח ענף הבניה בישראל במלון הרודס, אילת. "אנחנו מוכנים לכל מהלך שהוא, אנחנו את הזרוע הזו נגדע".

גלנט התייחס לאירועים בצפון אמש, "אני מציע לא לדבר על רעיונות ואופרציות. העובדות הן פשוטות – לאירן יש תהליך התבססות בסוריה ואם לא נעשה נפעל עכשיו, בשלב ההתבססות, המחירים יהיו כבדים. אנחנו לא בשוויץ ואי אפשר להבטיח שלא יתקיפו אותנו, אבל יש לנו צבא שיודע לפעול, מערכות הגנה, קבינט שמחזיק את המשוכות ואם יורשה לי – יש ראש ממשלה שמנווט את הדברים".

בהתייחסות לשוק הדיור, אמר השר "אני לא מתנבא על העתיד מסיבה פשוטה שהעתיד לא תלוי רק בהיצע ובבנייה ואין לנו שליטה על הרבה גורמים אחרים. קיבלתי לידיים מציאות שבעשור מחירי הדירות עלו פי 2 ואני חושב שאת זה בלמנו. דברים קורים בשטח, אנשים בונים ונכנסים לדירות שאנחנו התחלנו לתכנן אותן לפני בקושי 3 שנים, ויהיו עוד אלפים. את הרכבת הזאת לא יעצרו".

בנושא התחדשות עירונית ודיור ציבורי אמר גלנט, "כל נושא השיכון לא היה קיים בבואי למשרד, המילה אפילו לא הייתה קיימת. אנחנו משפצים ובונים לאוכלוסיות מבוגרות ואני רואה בזה נושא חברתי במעלה הראשונה. דבר שני, לקח שנתיים להעביר את חוק ההתחדשות עירונית והקמנו רשות להתחדשות עירונית, יש כבר 19 מנהלות פעילות ועד סוף השנה יהיו 25, שם יש אנשים העובדים עבור הקבלן והאזרח. אנחנו נגיע ל-20% מסך הבנייה בהתחדשות עירונית". עוד הוסיף השר, "אנחנו נוביל מהלך שיוביל שינוי במדינה – במקומות הרחוקים כמו קריית שמונה, נשנה את היחס של הדירות וניתן קרקע משלימה במקומות אטרקטיביים. התוצאה של הדבר היא שיתאפשר לעשות התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ, איפה שלא מאוזן – נאזן".

השר התייחס גם לנושא דרום הארץ, "צריך לפנות את הבדואים מהשטחים הלא חוקיים, לא יעזור דבר. צריך לתת להם חיים יותר טובים וצריך להגדיל את האחיזה היהודית בנגב, כמצוותו של בן גוריון. זה דבר לא הגיוני שאין כמעט התיישבות בנגב. צהלים, רביבים, אורים – יש שם תשתית, יש חשמל יש כל מה שצריך ואין אנשים. אנחנו נותנים תמריצים על כל בנייה בישובים בנגב, נותנים מוטיבציה ויש פוטנציאל מתוכנן בטבעות מאושרות ל-40 אלף יח"ד בישובים האלה – מי שרוצה לבנות בכפר מוזמן לבוא".

הנכם מוזמנים להירשם לוועידה הישראלית לתיעוש, חדשנות בטיחות ואיכות בבנייה

הנחה לחברי ההתאחדות: הירשמו עוד היום לכנס השנתי לתכנון ובניה

קול קורא: הכנס התשיעי למנהלי פרויקטים בתחום ההנדסה, יוצאים לדרך

נשיא ההתאחדות: "כבר כמה שנים, ההתאחדות מניחה רשימת פתרונות על שולחנות הכנסות והממשלות המתחלפות פה במהירות – ואין מי שמרים את הכפפה"

מועצת המנהלים, המורכבת מבכירי התאחדות בוני הארץ, מובילי ענף הנדל"ן, נציגי ציבור ועוד, דנה בתחילת אפריל בנושא התחדשות עירונית, במעמד שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט.

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק פנה אל השר: "אני קורא לכם, חברינו ושותפנו לבניין הארץ הזו – אדוני השר ונציגי הממשלה, ראשי הערים והרגולטורים, יזמים וקבלנים, כלכלנים, מתכננים, בואו נשב יחד ונתכנן מחדש את מרכזי הערים והשכונות הוותיקות. בואו ניצור פורום קבוע שיפתור את הקשיים וחסמים האמתיים שמונעים התחדשות עירונית. בוא ננצל את פוטנציאל הבינוי להוספת מאות אלפי יחידות דיור בתוך הערים. בואו נייצר סביבת חיים ראויה גם לאלה שלעולם לא יוכלו לשפר מצבם לבד".

לצפייה בקטעים מהאירוע לחצו כאן 

התאחדות בוני הארץ והסתדרות עובדי הבניין והעץ חתמו על הסכם קיבוצי להעלאת הפנסיה בענף הבנייה

התאחדות בוני הארץ וההסתדרות עובדי הבניין והעץ חתמו על תוספת להסכם הקיבוצי שתגדיל את ההפרשות לפנסיה של עובדי ענף הבנייה בישראל. על פי ההסכם, שיכנס לתוקפו בחודש אפריל, תגדל הפנסיה בענף הבנייה והתשתיות וכן עובדי השיפוצים ב-1.2%. זאת על ידי הגדלת ההפרשה לפנסיה שיפריש המעסיק בענף מ-6.5% ל-7.1% מהשכר, והגדלת חלקו של העובד מ-6% ל-6.6% משכרו.

במקביל, הוסכם בין הצדדים כי קיצור שבוע העבודה במשק אשר בגינו הוצא צו הרחבה, ואשר צפוי להיכנס לתוקפו בתחילת אפריל, לא יחול על ענף הבניין. זאת, לאור העובדה שכבר בהסכם שנתחם בין ההתאחדות וההסתדרות בשנת 2015 הוחלט כי שבוע עבודה בענף יקוצר כבר אז ל-42 שעות – כלומר, בדיוק לאורך שבוע העבודה שנקבע עתה לגבי המשק כולו.

הצדדים פנו אל שר העבודה והרווחה, כדי שייתן צו הרחבה להסכם ובכך ייתן לו תוקף של הסכם קיבוצי אשר יחייב את כל המעסיקים והעובדים בענף הבנייה.

אורי רובין יו"ר ועדת העבודה, התאחדות בוני הארץ מסר: "אנו שמחים על ההגעה להסכם החדש ובזאת שוב אנו מביעים את הערכתנו לעובדים בענף ואת חשיבותם בעינינו לשגשוגו. הענף שלנו הוא מענפי המשק המתגמלים ביותר במשק וימשיך להיות כזה. בהזדמנות זו, אנו קוראים לכל אזרח ישראלי שמחפש הזדמנות לעבוד בתחום מתגמל, שבו אופק התפתחות מקצועי יוצא מהכלל ופנסיה מועדפת , להצטרף לענף הבנייה".

יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ, יצחק מויאל מסר: "זהו עוד צעד ענק ורציני לשיפור שכר העובדים, והגדלה נוספת בהפרשות לפנסיה של העובדים והמעסיקים", מויאל הזכיר כי זהו צעד נוסף לאחר שבא בעקבות חתימת הסכמי עבודה עם התאחדות בוני הארץ אשר שודרגו מספר פעמים והסכם נוסף בתחום זה, הנוגע לתנאי העסקת המנופאים שעליו חתמו ההתאחדות וההסתדרות החדשה

נבחר יו"ר חדש לארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת-ים

יהודה כתב, יו"ר ועדת פינוי-בינוי של הארגון נבחר בפה-אחד, בהצבעה שנערכה באסיפה הכללית השנתית. לדברי היו"ר היוצא של הארגון, אבנר לוי: יהודה אדם משכמו ומעלה, אני יכול להשאיר בידיו את המושכות בלב שקט ומשוכנע שיצעיד את הארגון לקראת האתגרים העתידים לבוא.

האסיפה הכללית השנתית של ארגון הקבלנים והבונים בתל-אביב-יפו-בת-ים התכנסה ב-20.03.18 במלון "הרודס" בתל אביב. מאות קבלנים ויזמי נדל"ן השתתפו באסיפה, במהלכה הוצגו הדוחות השנתיים, התקיימו בחירות למוסדות הארגון ונערכה הרמת כוסית לרגל חג הפסח.
אבנר לוי, יו"ר הארגון ומ"מ נשיא התאחדות בוני הארץ, הציג את דו"ח הנהלת הארגון לשנת 2017. בסיום דבריו נפרד לוי מתפקידו כיו"ר הארגון ב-11 השנים האחרונות. לדבריו: "אני מרגיש בתקופת שיא בפעילותי הציבורית ובתפקידים חשובים ומשפיעים בענף הבניה וזה הזמן לפרוש ולהעביר את ההגה לדור קבלנים ויזמים צעיר יותר ונמרץ. אני סמוך ובטוח כי אתם תנהיגו את הספינה קדימה לימים טובים יותר".

בבחירות לראשות הארגון שנערכו במהלך האסיפה נבחר ברוב קולות יהודה כתב, ששימש בשנים האחרונות כיו"ר ועדת פינוי-בינוי של הארגון. לאחר ההודעה על בחירתו אמר: "אני שמח ונרגש היום לקבל על עצמי את תפקיד יו"ר הארגון, לאחר עשרות שנים של פעילות כיזם וקבלן, דור שלישי בענף, ו-25 שנים של פעילות בארגון ובהתאחדות לטובת הענף וחברי הקבלנים. אלה שנים לא פשוטות לכל מי שעוסק בתחום הבנייה והיזמות. זה בדיוק הזמן והמקום של הארגון להוביל שינוי, לפעול לטובת האינטרסים של חבריו, לדעת לעבוד מול רגולטורים וקובעי מדיניות על מנת להגן על עצמנו ולקיים שוק שמאפשר לכל הגורמים בו להתקיים בכבוד ובהצלחה ובכוונתי לרתום את כל הניסיון והיכולות שלי לטובת ההצלחה של כולנו. אני מודה ליו"ר היוצא, חברי וידידי אבנר לוי, שהוביל אותו להישגים גדולים".

אלי רוזנטל, מנכ"ל ארגון הקבלנים נפרד מלוי במילים חמות ואמר: "אבנר נכנס לתפקידו לפני 11 שנה, והצליח לחזק את מעמדו של הארגון כגוף נמרץ, משמעותי, מעודכן ורלוונטי, ואין זה פלא עם יו"ר ששואל את כל השאלות הקשות, לא פוחד להביע עמדה ולא נרתע ממאבקים וממכשולים". רוזנטל ברך את יהודה כתב על מינויו ליו"ר ואמר "אמנם אתה נכנס לנעליו הגדולות של אבנר, אבל הידע והניסיון רב השנים שרכשת בפעילותך הציבורית יעמדו לטובתך ולטובת הארגון. בכוחות משותפים נדאג לכך שהארגון ימשיך לצמוח ולתת את השירות הטוב והמקצועי ביותר לחבריו".
בנוסף נבחרו באסיפה, חברי הנהלת הארגון; אבי זיתוני, אבי מנדלר, אבישי בן חיים, איתן גולן, אמירה גל, בועז עצמון, גיא דיגמי, גיא שובי, יואב קן-תור, ירון שמיע, מורן שוסטר, עדית גבע, עמית גוטליב, צחי לביא, שמוליק מירמן ותומר צליח.

הערב הסתיים בהרמת כוסית לרגל חג הפסח ובדברי ברכה מפי ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי, ראש עיריית בת-ים, יוסי בכר, נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, הגב' ורד צרפתי זבולון, סגן נשיא ההתאחדות ויו"ר הארגונים המקומיים, ויצחק מויאל יו"ר הסתדרות עובדי הבניין והעץ.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות