פורום כללי/טכני

 

ברוכים הבאים לפורום ייעוץ כללי – נשמח לסייע בכל שאלה ובקשה.Layer-20

על מנהל הפורום, אינג' נתן חילו, מנהל האגף הטכני בהתאחדות בוני הארץ:
לאינג' חילו ניסיון רב וידע ומומחיות ברישום קבלנים, תקנות תכנון ובניה,  תקנים בתחום הבנייה, ליקויי בנייה ויחסי מוכר – רוכש.
* אין בתשובות הניתנות בפורום להחליף ייעוץ פרטני מקצועי או משפטי.

בשליחת הודעה/תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
חל איסור פרסם באתר/פורום הודעות/תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני, מאיימות, גזעניות, פוגעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני. האחריות הבלעדית לתוכן ההודעה/התגובה הינה של כותבה. ההתאחדות שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב הודעה/התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות/תגובות שפורסמו ו/או לא לפרסם הודעות/תגובות על-פי שיקול דעתה. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר. בכל מקרה של פרסום פוגע כאמור לעיל, גולשי האתר רשאים לפנות למנהל הפורום בבקשה להסירו.

הוסף/י הודעה
נושאים הודעה אחרונה
קנר אברהם
12/11/18 14:13
קנינו דירה חדשה ובחוזה היזם הכניס סעיף שאומר שהיזם ינהל את הבנין במשך ה 5 שנים הראשונות ראשית ברצונינו לדעת האם סעיף שכזה הינו חוקי...כמו כן האם ובאיזה דרך יכול היזם לנהל את הבנין והאם יכולה להיות לא גישה לכסף של הדיירים ולהחליט במקום ועד הבנין מה יהיה ומה נעשה וכמה נשלם ?? כמו כן יש לציין שהיזם רכש לעצמו דירה בבנין והאם אין זה ניגוד אינטרסים כפי שידוע לנו ממקומות אחרים שבהם התגוררנו, ועד הבנין היה מקבל החלטות ומוריד את זה לחברת הניהול לשם ביצוע ולא ההיפך ולסיום מה קורה מבחינת תשלום,האם הוא יכול לחייב אותנו לשלם לו וכמה ? תודה
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

העלאת סיווג רישום קבלנים, ויזמות
ש.פ
12/11/18 14:14
1. כיום בתפקיד מ. פרויקטים כשכיר בחברה יזמית, רשום כקבלן בסיווג ג' 1, רוצה להעלות את הסיווג ל ג' 3 או 4 - האם יש אפשרות וכיצד? 2. רוצה לעסוק ביזמות בניה- האם, ממי וכיצד אוכל להתייעץ ?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוספת קומה ללא אישור
אבי ק
17/06/18 10:12
קנינו דירה חדשה..בזמן הרכישה נאמר לנו ואף כתוב בחוזה שאין מחסנים בבנין...לאחר תקופה בזמן הבניה החליט הקבלן לבנות מחסנים ולמכור לכל המרבה במחיר...בפועל יוצא שמי שאין לו מחסן ממן את החזקת המחסן למי שייש מחסן וזה כולל מים חשמל נקיון ותיקונים....מה ביכולתיינו לעשות ? כמו כן....הקבלן קיצר בחצי את גובה הלובי ובנה קומה נוספת במקום....בחוזה מצויין שיש לובי בגובה כפול וחמש קומות מגורים ובפועל יש לובי בגובה נמוך בהרבה ושש קומות מגורים חשוב לצין שכל זה קרה ללא ידיעת הרוכשים ואישורם הקבלן טוען שקיבל אישור מהעריה מה עושים ?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  מפנייתך אני מבין כי קיימת אי התאמה בבניין.
  הדירה והבניין אמורים להיבנות על פי המפרט והתכניות שצורפו להסכם המכר שלכם. התכניות המצורפות כוללות תכנית קומת הכניסה/ קומה מפולשת וכדומה (סעיף 10.14 במפרט). אם הבניין בפועל, שונה מהתכניות אזי יש כאן אי התאמה המחייבת את המוכר לתקן אותה.
  אין קשר בין אישור העירייה לבין הנכס שנמכר לכם. אתם רכשתם נכס על פי ההסכם עליו אתם והקבלן חתומים לרבות המפרט הטכני והתכניות.
  עליכם לעמוד על כך שתקבלו את הנכס כפי שמופיע בהסכם ובמסמכים המצורפים לו, או לחלופין להסכים על מנגנון פיצוי.

  • הוספת קומה +מחסנים ללא אישור אבי ק

   הוספת קומה +מחסנים ללא אישור

   תודה על תשובתך….אם אני מבין נכון אז הקבלן חייב להחזיר את הבנין למצב כפי שהוא מופיע בתוכניות שעל פי אן נימכר לנו הבית ?זאת אומרת להרוס את כל התוספות ?והאם אין אפשרות שהקבלן ביחד אם העיריה ייכפו אליינו לקבל את השינויים ?

   • נתן חילו

    לאבי שלום;
    שאלתך נסבה על כך שהמוכר הוסיף קומה ללא אישור העיריה , דבר שגרם לכם נזק בצורה זו או אחרת. בתשובתי הודעתי לך מה הסטטוס של התלונה מול חוק מכר דירות.
    כידע לך חוק מכר דירות מגדיר את המונח "אי התאמה" אבל לא קובע מה עושים כאשר יש אי התאמה. האפשרויות אינסופיות החל מהריסה של התוספת שהוספה בגין אי ההתאמה לבין אישור אי ההתאמה על ידי העיריה והכשרתה.
    בצד העיסקי יש בידך קלף שנקרא "אי התאמה" על פי חוק מכר דירות, מה אתה תעשה בקלף זה או מה העיריה תעשה בו היא שאלה אחרת ואינה בתחום המידע המצוי בידי.

תשלום הצמדה למדד
אילן
10/06/18 15:37
בחוזה נקבע כי התשלום יועבר לקבלן מיד עם השלמת שלב הבניה. הקבלן מעביר לרוכשים דרישות תשלום לפי השלמת השלב אך דורש עדכון תוספת אם התשלום מועבר לאחר ה 15 לחודש יום פרסום מדד תשמות הבניה גם אם הרוכש לא חרג מהזמן המוקצב להעברת התשלום. בחוזה נקבע ריבית פיגורים לחריגה ממועד התשלוםבמידה והרוכש מאחר בתשלום. האם הקבלן רשאי לעדכן את דרישת התשלום למדד עןקב גם אם הרוכש לא חרג ממועד התשלום.מהמוכד להבנת הקבלן יום התשלום הוא הקובע לקביעת המדד ולא מועד השלמת השלב.
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  צריך להבחין בין "ריבית פיגורים", המוטלת בגלל פיגור בתשלום, לבין הצמדה למדד שהיא מנגנון אחר.
  הצמדת המדד וכן היום הקובע לחישוב ההצמדה נעשית על פי הרשום בחוזה שלכם.
  ישנן שתי אפשרויות מקובלות להצמדת המדד:
  -סכום התשלום ישתנה לפי השינויים במדד ביום הגשת החשבון. במקרה זה לא חל עליכם תשלום על פי המדד האחרון שפורסם ב 15 לחודש, אלא המדד שהיה ביום הגשת החשבון.
  -סכום התשלום ישתנה לפי השינויים במדד ביום תשלום החשבון.
  בכל מקרה יש לפעול על פי החוזה.

תשלום עבור טיח פנים
אילן
10/06/18 15:30
לפי חוק המכר התשלום עבור טיח פנים או תחליף טיח ישולם 15%. הקבלן ביצע טיח בחלק מהקירות אבל לא השלים חיפוי אריחים בחדרים הרטובים. האם כדי לדרוש את התשלום נדרש להשלים את יתר סוגי החיפוי מלבד הטיח.
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  אני מציע לכם לקרוא את החוזה שלכם בסעיף המדבר על נקודה זו.
  גמר כל טיח הפנים אינו מחייב סיום חיפוי קירות בקרמיקה, אלא אם יש סעיף בחוזה הדן בכך.
  כמו כן בדקו האם תנאי התשלום בחוזה שלכם מפנים אתכם לחוק הבטחת השקעות של רוכשי דירות לגבי תנאי התשלום למוכר.

ביקור באתר הבניה
אילן
10/06/18 15:19
בחוזה הרכש שלנו ניתנה בטוחה מסוג הערת אזהרה ותשלום לפי התקדמות הבניה. הרוכשים מבקשים לבקר באתר על מנת לעמוד על איכות הבניה והשלמת השלבים כפי שמעדכן הקבלן. הרוכשים הוחתמו במעמד החתימה על נספח בטיחות המסדיר את חובתם לבקר באתר בתאום מראש , בליווי ובהצטיידות באמצעי בטיחות. הקבלן מסרב לרוכשים לבקר באתר למרות בקשות הרוכשים? האם ניתן להתנות את התשלום בביקור? כיצד ניתן להכריח את הקבלן לאפשר ביקורים.
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  אינני מכיר את פרטי ההתקשרות שלכם מול המוכר. על פניו אם אתם צריכים לאשר למוכר סיום שלב (לצורך העברת תשלום) מן הסתם עליכם לראות את התקדמות הבניין, זה על ידי ביקור באתר. אינני יכול לקבוע חד משמעית כי ללא ביקור שלכם באתר ניתן לעקב תשלום עבור אותו שלב בנייה, יתכן כי יש בחוזה סעיפים אחרים המאפשרים זאת.
  אני ממליץ לכם לקרוא את החוזה, ואם יש צורך תתייעצו עם עורך הדין כדי להיות בטוחים שפעולתכם זו אינה מוגדרת כהפרת חוזה.

פיצוץ בקווי מים ראשיים
DAVID
29/05/18 14:15
שאלה, מה עושים כאשר ארבעה קווי מים ראשיים מתפוצצים שמונה-תשע שנים לאחר הכניסה לבניין ? ארבע פיצוצים במספר חודשים, האם זה הגיוני ? בראשון , חשבנו שאולי זה מקרי. בפיצוץ השני הבאנוט מומחה שקבע "מי שמניח צנרת שכזו על אדמה לא מתאימה, עם אבנים וברזלים בתוכה, עשה עבודה..." תארו לכם מה זה פיצוץ בקו כזה למגדל : כול פיצוץ מלווה בסגירת מים למספר ימים , בזבוז מאות קובים, כול הבניין מנוטרל ימים רבים ללא מערכות כיבוי, כי הברזים סגורים, השבתת חניות, הוצאות מטורפות, ותסכול, אוי כמה תסכול ... חשבנו שהיום יודעים לייצר צינורות שעומדים עשרות שנים. האם באמת צנרת בטכנולוגיה של היום, נהרסים אחרי תקופה כל כך קצרה ? בידינו הרבה סרטים ותמונות המעידים על הליקויים
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  צינורות המים המספקים מים לבניין אמורים לתפקד באופן תקין עשרות שנים מבלי להתפוצץ. התנאי לפעולה תקינה שלהם הנה – ביצוע נכון של מערכת המים על פי התקנים, לרבות בדיקת מעבדה כי הצינור עומד בדרישות התקן. יש להניח כי סיבת התפוצצות הצינור הנה התקנה לקויה, כפי שציין המומחה אותו הבאתם. על מנת לפתור את הבעיה באופן סופי, יש להחליף את הצנרת החיצונית המובילה לבניין , בצורה נכונה, באמצעות בעל מקצוע מוסמך ועפ"י התקנים.

חלק המס משווי דירת מגורים
יובל
29/05/18 14:22
היי, אני יודע שהתפרסם לא מזמן חלק המס באחוזים משווי דירת מגורים ואני לא מצליח למצוא את זה. איפה אני יכול למצוא משהו כזה?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  איני יודע היכן התפרסם הנתון אותו אתה מבקש. חלק המס תלוי במספר גורמים כגון הם מדובר בדירת מחיר למשתכן/תמ"א הבונה הוא אדם פרטי או יזם ועוד פרמטרים.
  התאחדות בוני הארץ ביצעה ניתוח בשנת 2015 על מרכיבי עלות דירת מגורים הנבנית ע"י יזם. בניתוח עלה כי מחיר המס נע בין 18.5% ל- 20%. אבל כפי שציינתי מדובר בנתון משנת 2015.

מעקה של מרפסת שנפל
יוספה הורוביץ
28/05/18 11:14
שלום רב, הורי בני 80. לפני כשנתיים אולי שלוש, נעשתה תוספת של מרפסות בבניין שבו הם מתגוררים בחיפה על ידי קבלן בשם רון לואיס. לפני שבועיים נפלה חתיכה מזכוכית המעקה במרפסת ולמעשה הם נותרו עם מרפסת שבחלקה ללא מעקב - מפגע בטיחותי חמור. הורי פנו אליו והוא אכן הבטיח לתקן אבל מאז חלפו שבועיים וגם היום קיבלתי אותה תשובה - "החתיכה החסרה הוזמנה..." אבסורד. בשיחה השניה איתי כבר לא הייתי נחמדה והוא טרק את הטלפון. מה אתה מציע לי לעשות? תודה מראש!
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  נפילה והתרסקות של מעקות זכוכית זוהתה לפני מספר שנים ובעקבות כך, התקן הרלוונטי שונה.
  על מנת שהתנפצות כזאת לא תתרחש שנית המוכר חייב לרכוש אותו לוח הזכוכית ממקור אמין.
  אני ממליץ כי תתן למוכר להזמין את הזכוכית הנכונה .
  במקביל, ועל מנת למנוע מפגע צריך לטפל בחור שנפער ולהתקין שם סגירה חלופית במקום לוח הזכוכית שנפל (כמו לוח דיקט או דומה).
  אני ממליץ כי תודיע בכתב למוכר כי הוא חייב לתקן את הזכוכית בלוח זמנים קצר. ותמשיך לנדנד עד שהוא עושה זאת.

רטיבות מהמרפסת
משה
28/05/18 11:04
קנינו דירה מקבלן ומאז שנכנסנו ב2016 יש כל גשם רטיבות מכיוון המרפסת שמתפשטת בבית ויוצאת מעל הפנלים וכן יורדת לשכנים מתחתינו, אבל כל פעם הקבלן שולח מישהו שעושה חצי עבודה וכמובן שהבעיה חוזרת שוב ושוב. איך ניתן לדאוג שהקבלן יתקן כמו שצריך? זו חברת בניה מהגדולות בארץ.
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  התיאור שלכם מצביע על כך כי האיטום של המרפסת לא תקין ובוצע באופן לקוי. הדרך לטפל בכך היא: הרמת כל הריצוף; לבדוק אם קיימים שיפועים המכוונים את המים אל המרזב; לבצע איטום נכון וטוב מחדש ולהחזיר את הריצוף.
  כל פיתרון אחר הוא זמני. הספגת פני הריצוף בחומר זה או אחר עשוי להיות יעיל לתקופה קצרה – פחות משנה.
  חוק מכר דירות מאפשר לקונה לבצע את התיקון בעצמו ולא על ידי המוכר אם המוכר לא הצליח לבצע את התיקון אחרי שני ניסיונות. במקרה זה יש לבצע את התיקון על חשבון המוכר ולדרוש ממנו החזר מלא של ההוצאות על פי ההבנה שלך.
  כל תיקון יש לבצע עם בעל מקצוע מוסמך.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות