פורום כללי/טכני

 

ברוכים הבאים לפורום ייעוץ כללי – נשמח לסייע בכל שאלה ובקשה.Layer-20

על מנהל הפורום, אינג' נתן חילו, מנהל האגף הטכני בהתאחדות בוני הארץ:
לאינג' חילו ניסיון רב וידע ומומחיות ברישום קבלנים, תקנות תכנון ובניה,  תקנים בתחום הבנייה, ליקויי בנייה ויחסי מוכר – רוכש.
* אין בתשובות הניתנות בפורום להחליף ייעוץ פרטני מקצועי או משפטי.

בשליחת הודעה/תגובה אני מסכים/ה לתנאים הבאים:
חל איסור פרסם באתר/פורום הודעות/תגובות המפרות הוראות כל דין ובכלל זה תגובות בעלות אופי מיני, מאיימות, גזעניות, פוגעניות, מוציאות לשון הרע, מעודדות לביצוע הסתה, פוגעות בפרטיות, מזיקות, פוגעות ברגשות הציבור, מפרות זכויות קניין רוחני. האחריות הבלעדית לתוכן ההודעה/התגובה הינה של כותבה. ההתאחדות שומרת לעצמה את הזכות למסור את פרטי כותב הודעה/התגובה לכל גורם בהתאם לשיקול דעתה ושומרת לעצמה את הזכות למחוק הודעות/תגובות שפורסמו ו/או לא לפרסם הודעות/תגובות על-פי שיקול דעתה. אין באמור לעיל כדי לגרוע מהאמור בהוראה מהוראות תנאי השימוש באתר או בכל דין אחר. בכל מקרה של פרסום פוגע כאמור לעיל, גולשי האתר רשאים לפנות למנהל הפורום בבקשה להסירו.

הוסף/י הודעה
נושאים הודעה אחרונה
אקוסטיקה
רפי
18/03/18 11:07
שלום רציתי לדעת האם הקבלן צריך להציג לי דוח של עמידה בתקן 1004 אקוסטיקה במבנה ? עברנו לבית שקנינו וכעת אנחנו מגלים שיש בעיה קשה של אקוסטיקה האם אני צריך להביא ממוחה מטעמי או שהקבלן צריך להוכיח שהוא עומד בתקן?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • אקוסטיקה נתן חילו

  אקוסטיקה

  תקן 1004 הוא חלק מתקנות תכנון ובנייה. לכן חובת המוכר לעמוד בדרישותיו.
  אם אתה בטוח שהדירה שלך לא עומדת בתקן 1004 עליך לפנות בכתב למוכר ולדרוש תיקון הדירה. אם אתה לא יודע עליך לערוך בדיקה אצל אקוסטיקאי ולקבל את מימצאיו.

הגשת תלונה על קבלן
קרן בר חוה
18/03/18 11:12
שלום רב, ברצוני להגיש תלונה על רשלנות של קבלן. מהי הדרך הנכונה ולמי עליי לפנות תודה מראש
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נתן חילו

  יש מספר דרכים להגיש תלוננה נגד קבלן:
  1- אם הקבלן רשום בפינקס הקבלנים עליך להגיש תלונה מפורטת לרשם הקבלנים . התלונה צריכה לכלול את כל הפרטים ואת כל הליקויים הנטענים , את שם הקבלן ודרכי ההתקשרות אליו.
  2 – בנושאים מסויימים, הקשורים לעבירות על חוק מכר דירות "הבטחת השקעות" אתה יכול להגיש תלונה לממונה לחוק מכר דירות במשרד השיכון
  3 – אתה יכול להגיש תלונה להתאחדות בוני הארץ באתר זה . אנו נפנה את התלונה לקבלן ונבקש את תגובתו ובהמשך נטפל בנושא.

חישוב ביטוח מבנה
לירז
18/03/18 11:23
שלום... במסגרת בירור לביטוחי מבנה קיבלתי מידע שונה מכל מקור ולכן אשמח לדעת מהי עלות הבנייה לפיה מחושב סכום הביטוח לדירה בבניין חדש (כבן שנתיים) מהו הסכום לפי איגוד הקבלנים אותו יש לבטח לדירת 124 מ"ר + מרפסת 24 מ"ר (חצי מקורה וחצי גינה תלויה) תודה רבה
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • חישוב ביטוח מבנה נתן חילו

  חישוב ביטוח מבנה

  סכום הביטוח אמור לכסות את ערךהבנייה מחדש של המבנה במקרה של טוטל לוסט..
  אין להתאחדות מחירון של עלות בניה לפי מאפיינים שונים. חישוב עלות מחייב חישוב מדוייק של השטחים השונים בבניין.
  ניתן למצוא במחירון דקל עלו מ"ר בנוי לפי מאפיינם שונים. אפשר להסתמך עליו לצורך הביטוח.
  מידע מדוייק יותר ניתן לקבלן ממהנדס אם תצרף לו את תכניות המבנה.
  הפורום לא יכול לתת לך סכומים של עלות הבנייה מחדש.

קבלן סורר
ארז
18/03/18 11:25
שלום רב, בפרוייקט שבו אנו בונים הקבלן עושה ככל העולה על רוחו לרבות ליקויי בנייה, חוסר מילוי הערות המפקח, העסקת עובדים שאינם מקצועיים או הוכשרו למשימה (טייח, צבע וכו׳) ואי עבודה לפי נהלים. האם יש דרך כלשהי או גורם אשר הקבלן כפוף אליו כמו למשל התאחדות הקבלנים שבו נוכל לשטוח בפניו את תלונותינו?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • קבלן סורר נתן חילו

  קבלן סורר

  לא ברור לי אם הקבלן מבצע עבורכם שירותי בנייה בלבד או שהוא מוכר לכם דירה שהוא בונה.
  בהנחה שהוא מבצע לכם שירות בנייה על קרקע שלכם ובהנחה כי יש ביניכם חוזה מחייב, עליכם להפעיל את סעיפי החוזה הדנים בטיב הבנייה, ולאשר תשלום לקבלן רק כאשר הוא מבצע עבודה איכותית על פי חוות דעתו של האדריכל שלכם שערך עבורכם את התכניות. בכל התקשרות עם קבלן קיימים סעיפי רבים הנותנים תשבה למצבים אלה. כאשר מדובר בקבלן רשום חבר התאחדות בוני הארץ, ניתן להגיש תלונה להתאחדות . התלונה תטופל בנוןהלרגיל בו אנו שולחיםאת התלונה לקבלן ומבקשים את תגובתו. המשך הטיפול בתלונה יהיה לפי המצב.
  אפשר לשלוח תלונה לרשם הקבלנים במשרד הבינויו השיכון.
  התלונה צריכה להיות מפורטת ולכלול את פרטי ההתקשרות עם הקבלן.
  לא קיים מנגנון בו נשלח לאתר, בעקבות התלונה שלך בעל סמכות המורה לקבלן מה לעשות, או עוצר את העבודה או דומה השיטה היעילה ביותר להשתמש בצוות המקצועי שלך (צוות המתכננים וכן עורך הדין שלך ) לטיפול מעמיק יותר

ליקויים חמורים בצנרת הבניין
אלדד
29/01/18 9:11
שלום .שמי אלדד ואני רכשתי את דירתי בשנת 2005 , רציתי לדעת האם כבר מאוחר להתלונן על חברת הבניה בקשר לכלל הצנרת בבניין ? אנו 12 דיירים וסובלים מפיצוצי צנרות כל כמה שבועות , זה מהתחלה כשקיבלנו מפתחות וממשיך עד עצם היום הזה , נכון שהאחריות של החברה תיקנה כאן ושם אך הבעיות לא נגמרו והאחריות כן , עשינו שינויים שעלו לנו כסף רב כדוגמת החלפת צנרת עולה ויורדת עד לפתחו של כל קומה , התקננו מקטין לחץ , נגרמו לנו עוגמת נפש ביזבוזי ימי עבודה וריצות מריבות מול חברות הביטוח , הגעתי למצב של ייאוש למכור ולהחליף בית , אך זה לא פשוט וקל , אשמח למענה להתייחסות מקצועית להדרכה , אשמח להעביר נתונים נוספים
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • ליקויים בצנרת בבניין אינג´ נתן חילו

  ליקויים בצנרת בבניין

  חוק מכר דירות קבע תקופת בדק לצנרת ארבע שנים מיום קבלת החזקה בדירה, ועוד שלש שנות אחריות. אם החזקה נמסרה לכם ב 2005 אזי כל תקופות הבדק והאחריות תמו. אבל חוק מכר דירות קובע כלל נוסף. אם התלוננתם בתקופת הבדק למוכר על תקלה בצנרת והוא תיקן פעם אחת או יותר אך תיקון לא צלח, אתם יכולים לבקש מבית המשפט כי יאשר לכם שתתקנו את הליקויים ותחייבו את המוכר בעלות התיקון. להערכתי אתם לא יכולים לעשות זאת ללא בית משפט. הפתרון הנכון הוא להזמין מהנדס אינסטלציה שיבדוק כל מה שנעשה בבניין ויתן לכם פתרון הנדסי נכון המחסל את הבעייה. בשלב ראשון יהיה עליו ולבדוק ולהחליט מה הסיבה לכישלונות ואחר כך לתת פתרון הנדסי.

בעיות עם אדריכל
אדריכל?
29/01/18 1:55
הי לפני כשנתיים פנינו לאדריכל לצורך תוכניות לבית פרטי התוכניות נדחו מס פעמים ע"י הועדה לתכנון ובניה למרות שהאדריכל קיבל הסבר מפורט מה עליו לתקן עברו שנתיים ועדיין אין הרשותנו אישור בניה והאדריכל אינו עונה לטלפונים מה עלינו לעשות ?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • בעיות עם אדריכל אינג´ נתן חילו

  בעיות עם אדריכל

  לפי הודעתך האדריכל לקח על עצמו ביצוע עבודה תמורת תשלום ואינו רוצה או אינו יכול לבצעה. כמו בכל מקרה של הפרת חוזה צריך לתבוע אותו בבית משפט ולדרוש לא רק ביצוע התיקונים אלא גם פיצוי על הזמן שעבר ולא קיבלתם את סחורה שהזמנתם ממנו. לדעתי ניתן לפנות לבית דין לתביעות קטנות. במביל "ולא במקום" לפנות בתלונה לאיגוד האדריכלים ולבקש את התערבותם

נזילות שלא תוקנו
סיון
27/01/18 22:19
שלום , ברשותנו דירה חדשה שנרכשה מקבלן. נכנסו לדירה באוגוסט 2016 ולאחר חצי שנה התגלתה נזילה ממנורת התאורה בחדר כביסה .. ומאז לא טופלה כל פעם הגיעו בדקו ומצאו תירוץ אחר. בנוסף התגלו מספר מוקדי נזילות במסדרון הדירה מעל לפאנל שגם הם לא טופלו לאחר מספר פניות . האם פנייה לבית משפט תצדיק ? הקבלן זורק כל נזילה על גורם אחר .. למי עוד אוכל לפנות במטרה להזיז שם עניין ?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • נזילות שלא תוקנו אינג´ נתן חילו

  נזילות שלא תוקנו

  1- אני מתרשם כי אתם לא פונים בדרישת התיקון לגוף שאיתו חתמתם חוזה לרכישת הדירה. לכן אני מציע כי תפנו בכתב למוכר איתו חתמתם חוזה ותדרשו תיקון . 2- אין לי ספק כי ניתן לתקן את הנזילות במסדרון. אני מתרשם כי הנזילות הם בגלל נזילות בצנרת מהקומה או מהדירה שמעליכם. למרות שתיקון אצל השכן מלמעלה הוא בעייתי , אין לכם שום דרך אלא לדרוש מהמוכר (ולא מאף אחד אחר) לתקן את הליקוי. חוק המכר דירות מאפשר לדייר לתקן על חשבון המוכר את הליקוי (לחייב בתיקון את המוכר) אם התיקון שביצע המוכר לא צלח יותר מפעמיים. אני חוזר ואומר לא חשוב מה שאומר הקבלן המבצע , אתם לא חתמתם חוזה איתו . לכלן תפנו למוכר בכתב והמתן התראה כי אם הליקוי לא יתקן אתם תפנו לבית משפט ותדרשו כי התיקון יבוצע על ידיכם על חשבון המוכר. המוכר הוא האחראי הבלעדי על כל מה שקורה. כל הטלת אשמה על גורם זה או אחר אינה נכונה. אתם חתמתם חוזה עם המוכר ולא עם אף גוף אחר.

ליקויי בניה – חניה
אדי
26/01/18 16:17
שלום, הבניין הינו בן 3 שנים וארבעה חודשים. הקבלן בנה את החניה מסומסום ואבנים (סומסום ואבנים ממולאים בתוך אבן ריקה אשר צורתה הינה מעוין). כל שנה כאשר יורדים גשמים נהיה בור ענק מתחת לחניה וכל התחולה של הסומסום והאבנים פשוט נעלמים. הדבר חוזר על עצמו בכל חורף ובחורף הנוכחי כבר פעמיים. הקבלן כל פעם בא וממלא בסומסום ואבנים אך אני לא רואה שזה הפתרון הנכון לבעיה. מצרף תמונות, מה אתם ממליצים לעשות
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • ליקויי בנייה בחניה אינג´ נתן חילו

  ליקויי בנייה בחניה

  "בריחת " הסומסום היא כי הקרקע שעליה מונח הסומסום לא מהודקת במידה מספקת. כאשר יש גשם הוא מהדק את האדמה ולכן מהפלס האדמה יורד והסומסום בורח. הפתרון הנכון הוא להרים את כל מה ששמו על הקרקע, לחפור לעומק של 60 ס"מ ולהחזיר את החומר החפור בשכבות של 20 ס"מ תוך כדי הידוק. צריך לבדוק את מידת ההידוק של הקרקע ולוודא שהיא עומדת על 96% . אחר כך להחזיר את הסומסום והאבנים. כמובן אם התופעה הנ"ל תחזור על עצמה מספר רב של שנים , וכל פעם ימלאו סומסום מחדש, יתכן כי הקרקע מתחת לסומסום תתהדק בגלל מחזור ההצפות. אני לא הייתי סומך על אפשרות זו.

מנהל עבודה
אדיר
25/01/18 20:37
אני הנדסאי בניין בעל תעודה, עובד כיום בחברה ציבורית המתעסקת בעבודות גמר ואחזקה, האם ניסיון דרכם יכול לתת לי אפשרות לצאת לקורס מנהל עבודה ?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • מנהל עבודה אינג´ נתן חילו

  מנהל עבודה

  החוק דורש שנתיים ניסיון בביצוע. תחום הפיקוח קרוב מאד לביצוע, יש סיכוי סביר כי משרד העבודה יאשר את הניסיון שלך. לצורך הסמכה למנהל עבודה. אם אתה רוצה לקבל תשובה מוסמכת אנא פנה למינהל הבטיחות במשרד העבודה, שהוא הגוף המסמך בחוק לגבי הסמכת מנהלי עבודה בבניין.

ביקור באתר במהלך בניה
Eyal
22/01/18 23:34
האם הקבלן יכול למנוע מרוכש דירה לבקר באתר הבניה בהמהלך הבניה במידה ואני פונה לבקשה לתאם סיור ? האם רוכש רשאי לפקח על הבניה באמצעות אנשי מקצוע במהלך הבניה?
הוסף תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

 • ביקור באתר בנייה במהלך הבנייה אינג´ נתן חילו

  ביקור באתר בנייה במהלך הבנייה

  על פי החוק היבש אתר הבנייה נמצא בחזקתו של של הקבלן המבצע את העבודה באתר והוא רשאי למנוע כניסה לאתר. מבחינה מעשית אני מייעץ לכל הקבלנים המתייעצים איתי לעודד דיירים לפקח על הדירה שלהם בזמן הבנייה. לדעתי הדבר משרת את הקבלן. הוא מקבל את ההערה בעת הביצוע ואז קל יותר וזול יותר לתקן אותה. לעומת הערה שהתקבלה לאחר איכלוס הדירה – אז תיקונה הרבה יותר יקר. רוכזש הדירה רשאי לפקח על הבנייה של דירתו דבר המבטא בהערו למוכר שיעביר אותם לקבלן המבצע. הדייר אינו יכול לתת הוראות ישירות לעובדים בתר הבנייה לבצע שינוי זה או אחר. פיקוח על הבנייה אינו חובה של המוכר אלא הסכמה של המוכר לביצוע הפיקוח.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות