נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "אסור שראשי הערים יקפיאו תוכניות שבאישור אצלם. בכל פגישה עם כל השותפים לעניין ההתחדשות העירונית - יש מעל מיליון תושבים של המרכז שאין להם הגנה" - בוני הארץ : בוני הארץ
נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ: "אסור שראשי הערים יקפיאו תוכניות שבאישור אצלם. בכל פגישה עם כל השותפים לעניין ההתחדשות העירונית – יש מעל מיליון תושבים של המרכז שאין להם הגנה"

ראול סרוגו נכנס בחודש פברואר לתפקיד נשיא התאחדות בוני הארץ, הגוף היציג של ענף הבנייה בישראל, בתקופה מאתגרת מאוד. ענף הבנייה והתשתיות הישראלי עבר לא מעט טלטלות בעשור האחרון. הראיון למוסף הנדלן של דה מרקר עם סרוגו מתקיים בעקבות הרכבת הממשלה החדשה, כאשר אין לדעת אילו התמודדויות מחכות לו, כמי שרואה בתפקידו המרכזי לדאוג מול הממשלה והכנסת ליציבותו וחוסנו של ענף הבנייה והתשתיות.

הממשלה הקודמת תקפה לא מעט את הקבלנים והיזמים, והאשימה אותם בהתנהלות שפגעה בציבור. כיצד צריכים להיראות יחסי הענף עם קובעי המדיניות?
"היחסים של ההתאחדות עם כל הרגולטורים הם יחסי עבודה תקינים. ראינו לאורך השנים שהיו רגולטורים שהתייחסו אל ההתאחדות בחשדנות ולעיתים רחוקות, כמו שקרה בקדנציה הקודמת, שמענו גם אמירות קשות כנגד קבלנים. אומר על כך שני דברים. הראשון הוא שהמדינה הודתה כי הרווח היזמי בישראל הוא 15% ברוטו כלומר, 8% נטו – בעוד שהמדינה עצמה מקבלת מעל 60% ממחיר הדירה דרך עלות הקרקע והמיסוי. על כן, ברור שהבעיה לא במגרש שלנו.

"שנית, צריך להבין שגם בשיא ההתקפות עלינו, המשיכו השרים והפקידים בכירים לנהל אתנו יחסי עבודה תקינים. הם עושים את זה, כי הם יודעים שכדי לנהל נכון יותר את ענף הבנייה הם חייבים לקחת בחשבון את העובדה שאנחנו הגורם מקצועי בענף והם זקוקים לידע וההכוונה שאנחנו מביאים לשולחן. צריך להיות ברור לכולם, שרק דרך שיתוף פעולה עם התאחדות בוני הארץ, הממשלה תוכל להתוות מדיניות אפקטיבית שאכן תוביל לפתרון משבר הדיור".

סמן בבקשה את המשימות המרכזיות שלך לכהונה הנוכחית.
"יש לנו הרבה מאוד משימות והמרכזיות הן: לגרום לממשלה להגדיל את היקפי התחלות הבניה לכ-80 אלף יחידות דיור מיידית ובהדרגה עד ל-100 אלף יחידות בשנים הבאות. כמו כן, להוביל לשינוי מהותי בתחום התכנון והבניה על ידי הקטנת בירוקרטיה, רישוי עצמי והובלה של שינוי דרמטי בהליכי תכנון לתב"עות נפחיות. בצד זאת, יש לקבוע פלטפורמה טובה וכדאית על מנת שייבנו פרויקטים רבים של דיור להשכרה ארוכת טווח, עם הבטחה לתשואה כלכלית במיוחד ליזמים ומשקיעים בנדל"ן מניב ותוך עידוד כניסה לשוק הזה של גופים מוסדיים.

"בתחום הבניה הציבורית והתשתיות: יש להביא להגדלת היקף ההשקעה הממשלתית בתשתיות לרמה הממוצעת במדינות ה-OECD, ולשנות את כללי המשחק בתחום מכרזי הבניה החוזית והתשתיות, כך שחלוקת האחריות והסיכונים בין מזמיני העבודה לקבלנים תהיה הוגנת יותר. יש לשפר דרמטית את מוסר התשלומים בבניה הציבורית ובתשתיות, ולשנות את שיטות המכרזים ממכרזי מחירון למכרזים פתוחים עם הטמעה של חוזים אחידים. יש לבצע תיקון של חוקים שמכבידים על הענף ומייצרים בירוקרטיה מיותרת, ובראשם תיקון חוק מכר דירות במגוון נושאים שבהם נוצר כשל שוק הפוגע בחברות הבניה והקבלנים. חשוב שכל השותפים לנושא הבטיחות בעבודה יבצעו טיפול עומק בנושא תאונות העבודה בענף, ושזה יעשה יחד עם הממשלה ולא נגדה, באופן שישנה את כללי המשחק בתחום זה.
"לסיכום, אומר כי המשימה החשובה מכל שלנו היא לגרום לממשלה להכין תוכנית אסטרטגית ארוכת טווח, שתפתור את משבר הדיור לאורך זמן ותיתן מענה הולם לדרישות ולביקושים לדיור בהתאם לגידול באוכלוסייה".

 

לקריאת הראיון המלא ממוסף הנדל"ן של דה מרקר לחץ כאן

שינוי גודל גופנים
ניגודיות