מנכ"ל ההתאחדות על נתוני הצניחה בהתחלות הבניה בשנת 2018: "כשמוצר נמצא בחסר כל כך ברור התוצאה תהיה זינוק במחירי הדירות" - בוני הארץ : בוני הארץ
מנכ"ל ההתאחדות על נתוני הצניחה בהתחלות הבניה בשנת 2018: "כשמוצר נמצא בחסר כל כך ברור התוצאה תהיה זינוק במחירי הדירות"

הנתונים על צניחה בהתחלות בניה במהלך 2018 לא ממש מפתיעים את היזמים והקבלנים בשוק הנדל"ן, שהאטו את פעילותם בעקבות התערבות הממשלה בשוק הדיור באמצעות תוכנית מחיר למשתכן. הממשלה הציבה יעד של בניית 60 אלף דירות ב-2018 כדי לענות על הביקושים הגבוהים, אך לפי נתוני הלמ"ס בפועל החלה בנייתן של כ-47,430 דירות בלבד. מדובר בצניחה של 10.4% בהשוואה לשנה הקודמת. המשמעות: מחירי הדירות עלולים לעלות. ת"א ספגה צניחה של 20% לעומת 2017.

אמנון מרחב, מנכ"ל התאחדות בוני הארץ מזכיר בדברים שבהם צוטט באתר YNET, כי מדובר בהמשך של מגמה ארוכה של ירידות.

"על הממשלה הבאה חלה חובה להפסיק להתעלם מכך שנפער פער ענק בין מספר הדירות הנבנות במשק למספר משקי הבית שנוצרים כאן. פער זה עומד כיום להערכתנו על כ-165 אלף דירות חסרות, והמחסור גדל בכל שנה בכ-20%. חוקי הכלכלה פשוטים – כשמוצר נמצא בחסר כל כך ברור, התוצאה תהיה זינוק במחירי הדירות. ישראל מתייבשת מדירות", אמר מרחב.

מרחב קורא לממשלה הבאה להזרים באופן מיידי קרקע מתוכננת לבניה בהיקף של 100 אלף יחידות דיור בשנה, ולטפל ברגולציה ובירוקרטיה, שייצרו לדבריו, כאוס תכנוני, שבו מי שאמור לייצר את הדירות לא יודע כיצד לתכנן את מהלכיו ולהתמשכות בלתי נסבלת של תהליכי התכנון ורישוי בנייה חדשה.

לקריאת הכתבה המלאה

שינוי גודל גופנים
ניגודיות