פסקדין: רמ"י ביטלה זכייה ב"תכנית למשתכן" בגלל איחור של יומיים

מאת: עו"ד גל הררי | תאריך פרסום : 01/08/2018

יזמית בנייה עמדה בכל התשלומים אך קיבלה הודעה על ביטול הזכייה במכרז משום שאיחרה קלות בתשלום הוצאות הפיתוח. ביהמ"ש לא תמך בהתנהלות העיקשת של רמ"י, שבסופו של דבר פוגעת אך ורק בציבור.

בית המשפט לעניינים מנהליים בחיפה החזיר לתוקף את זכייתה של יזמית הבנייה במכרז להקמת פרויקט מגורים במסגרת "תכנית למשתכן" בעתלית. פסק הדין שניתן לאחרונה הפך את החלטת רשות מקרקעי ישראל על ביטול הזכייה בשל איחור בן יומיים בתשלום הוצאות הפיתוח. השופט גדעון גינת הבהיר כי התנהלותה השאננה של רמ"י – שלמרות הביטול עדיין לא החזירה ליזמית הבנייה מיליוני שקלים – לא הצדיקה את התעקשותה המדוקדקת על מועד התשלום.

המכרז פורסם ביוני שנה שעברה. יזמית הבנייה – שהיא החברה היחידה שהגישה הצעה – זכתה בו, ושילמה לרמ"י כ-30 מיליון שקל. אלא שאת הוצאות הפיתוח (כ-14 מיליון שקל) שהייתה צריכה לשלם ביום שישי ה-8 בספטמבר 2017 היא העבירה לרמ"י רק ביום ראשון העוקב משום שלא הספיקה להסדיר זאת מול הבנק ביום שישי הקצר.

מספר חודשים לאחר מכן הודיעה ועדת המכרזים ליזמית הבנייה שבעקבות האיחור היא שוקלת לבטל את זכייתה במכרז. יזמית הבנייה טענה בתגובה שזה לא הוגן לעמוד על קוצו של יוד אחרי שעמדה בכל התשלומים כסדרם, אך הוועדה התעקשה שמדובר בהפרת תנאי יסודי במכרז וקבלת התשלום תפגע בשוויון כלפי המציעים האחרים (שלא היו). בהתאם לכך, ביוני השנה הודיעה הוועדה ליזמית הבנייה כי זכייתה בוטלה והחברה פנתה לעזרת בית המשפט.

לאחר שמיעת טענות הצדדים הנגדיות השופט גינת הודיע על קבלת העתירה. השופט הסביר כי קביעתו נשענת על כמה נתונים. ראשית, העובדה שההודעה על הזכייה במכרז נשלחה ליזמית הבנייה באיחור של שלושה שבועות מה שהכניס אותה ללחץ זמנים להשגת מימון, ומעיד שרמ"י לא ממש מקפידה על מועדים ככל שזה נוגע אליה.

שנית, יזמית הבנייה עמדה בכל התחייבויותיה, העבירה את הכספים על הקרקע, שילמה את מס הרכישה, התקשרה עם בעלי מקצוע, שיווקה את הפרויקט, סיימה את עבודות התכנון ואף אישרה אותן מול גורמי המקצוע ברשות המקומית. הדבר היחיד בו "חטאה" הוא איחור של יומיים בתשלום הוצאות הפיתוח. בנסיבות אלה אין כל סיבה לפגוע בציבור הרחב ולדחות את ביצוע הפרויקט כדי להוציא מכרז חדש.

שלישית, ההודעה של רמ"י על הכוונה לבטל את זכייתה נשלחה ליזמית הבנייה רק בינואר 2018 – כ-4 חודשים אחרי תשלום הוצאות הפיתוח. ההחלטה הסופית על ביטול הזכייה ניתנה ביוני. כלומר, נראה שהאיחור הקל בתשלום לא היה כל כך אקוטי מבחינת רמ"י.

רביעית, העובדה שעד היום ועדת המכרזים לא עשתה דבר וחצי דבר כדי להחזיר ליזמית הבנייה את סכומי העתק שגבתה ממנה, תומכת לשיטת השופט אף היא בהחלטה שלא לבטל את הזכייה במכרז.

לנוכח הדברים האמורים, השופט הציהר שזכייתה של יזמית הבנייה "עומדת בתוקפה המלא", וחייב את רמ"י בכיסוי הוצאות המשפט שלה בנוסף לשכר טרחת עו"ד של 20,000 שקל.

ב"כ העותרת: עו"ד גיל חגי, עו"ד גיא לייכטר, עו"ד טליה הרשקוביץ, דיני מקרקעין

ב"כ המשיבה: עו"ד ריצ'ארד סאלח, סגן בכיר פמ"ח אזרחי

* עו"ד גל הררי עוסק בתחום המכרזים

** הכותב לא ייצג בתיק

לפסק הדין לחצו כאן

לאתר המשפט הישראלי פסקדין המציע הרשמה חינם לחברי ההתאחדות לחצו כאן

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות