שגרת קורונה: כנס מקצועי פיזי ראשון של ההתאחדות מתחילת הקורונה עסק בכלים להגנה מחוזים ומכרזים פוגעניים - בוני הארץ : בוני הארץ
שגרת קורונה: כנס מקצועי פיזי ראשון של ההתאחדות מתחילת הקורונה עסק בכלים להגנה מחוזים ומכרזים פוגעניים

הסיכונים שלהם חשופים קבלני הביצוע והתשתיות בשל המספר העצום של סוגי וגרסאות חוזים מכרזים בענף הבניה, היו רבים תמיד והתנודתיות בהיקפי העבודות לצד קושי לתכנן קדימה בשל משבר הקורונה הפכו את הסיכונים הללו לגדולים הרבה יותר. לכן, בחרה התאחדות הקבלנים בוני הארץ כי הכנס המקצועי הפיזי ראשון שלה עם מאז תחילת משבר הקורונה, עסק בהתנהלות הקבלן בעולם המכרזים.

נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, ראול סרוגו הציג בפתח הכנס לחברים שהגיעו לכפר המכביה נתונים מרכזיים על הנעשה בענף הבניה והתשתיות: "הענף מתמודד כעת עם מצב לא טוב. נפגשתי עם השרים הרלוונטיים לענף, וסוף סוף יש לנו עם מי לעבוד. הממשלה מבינה שהענף הוא הקטר שמניע את המשק. כדי שהיא תגיע לזה עבדנו קשה. העובדה שהענף שלנו צורך אשראי של כטריליון שקל, לא יכול לעצור לגמרי, כי יש לזה השפעה דרמטית על המשק, ולכן המדינה קיבלה החלטה שהענף חיוני. הבעיה של המחסור בעובדים פלשתינאים הביאה לזה שאנו עלולים לרדת לקצב נמוך מאוד של בניית דירות והצבנו לממשלה דרישה לאפשר להביא תוספת של 30 אלף עובדים זרים כדי שנוכל לעמוד בצרכים של המשק. התהליך של טיפול ברגולציה העודפת יהיה חלק מרכזי בעבודת ההתאחדות מול הממשלה".

סגן נשיא ההתאחדות ויו"ר אגף תשתיות צביקה דוד אמר לחברים: "אנחנו צריכים לנהוג בימים אלה במשנה זהירות, חברות רבות קרסו בשנה האחרונה וימי הקורונה מבהירים עוד יותר שעלינו להיזהר. מזמיני עבודות בניה משקיעים הון בהכנת החוזים ומכרזים שחלקם מייצרים פתח לכשלים וסיכונים לקבלנים. ההתאחדות פועלת ללא הספק כדי להשריש בממשלה ובשלטן המקומי שפגיעה בקבלן עלולה להביא לקושי שלו לבצע את העבודה בצורה הנדרשת. ברגע שנדע שהחוזים לא טומנים לנו פח, נוכל לקחת הרבה יותר סיכונים ולפעול בצורה טובה יותר".

יו"ר הוועדה לקבלנים קטנים ובינוניים בענף התשתיות והבניה, גלעד בובליל הציג את הוועדה החדשה שעוסקת בליווי וטיפול בקבלנים שנקלעים לקושי מול מזמיני עבודה. "אנחנו משקיעים הרבה מאמץ במתן עזרה והדרכה לקבלנים הקטנים שנמצאים בשטח ולא פעם מתקשים בעמידה על הזכויות שלהם. יש חשיבות אדירה ללמידה לעומק של החוזים והמכרזים ולהבנה המקצועית של כל חלק בהם, ורק למידה זו תאפשר לנו, הקבלנים הקטנים והבינוניים, לבצע את העבודות ולא למצוא את עצמנו בשוקת שבורה".

עו"ד אחיקם שוסטר, המתמחה בחוזים ומכרזים בענף הבניה הציג שורה של כלים שבהם יש להתשמש כדי להימנע מחשיפה לפגיעה בעת ביצוע עבודות בניה ציבוריות. שוסטר הציג מקרים משפטיים מהשנים האחרונות שבהם סעיפים ספציפיים בחוזים ומכרזים הביאו לפגיעה קשה בקבלן המבצע. "סעיפים רבים שעוסקים במגוון גדול של תחומים עלולים להוות מכשול אמיתי לקבלנים. עיקרון השיוויון בין מזמין עבודה וקבלן מחייב למנוע 'מקצה שיפורים' בשל פסק הדין ביבי-כבישים". עו"ד שוסטר הציג את חשיבות עיתוי לימוד מעמיק של החוזה לפני הגשת הצעות במכרזים והניח בפני המשתתפים שורה של דוגמאות לסעיפים מפלים וכלים לזהות אותם". כך למשל, אמר שוסטר כי יש צורך בניצול אפשרות של הגשת שאלות הבהרה למזמין העבודה בשלב שלקראת הגשת ההצעה,  שיש להעלות מחלוקות לדיון מול מזמיני עבודה בזמן אמת ועוד.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות