רטיבות ועובש הרסו בגדי יוקרה של שוכרים – החברות הקבלניות יפצו - בוני הארץ : בוני הארץ
רטיבות ועובש הרסו בגדי יוקרה של שוכרים – החברות הקבלניות יפצו

מאת: עו"ד יוסי רובין | תאריך פרסום : 03/06/2019

שוכרים שנכנסו לדירה חדשה נאלצו לעזוב אותה אחרי חודשיים בשל רטיבות ועובש קשים. הרטיבות גרמה להרס נרחב של חפציהם הממותגים. הם יפוצו ב-121,960 שקל על הנזקים ועוגמת הנפש.

השופטת חגית בולמש קיבלה לאחרונה תביעה שהגישו בני זוג ששכרו דירה חדשה בכפר סבא. היא קבעה ששתי חברות הבנייה אחראיות לפצות אותם על נזקים שנגרמו לרכושם בגין רטיבות ועובש. החברות, שהכחישו את הנזק והתעקשו על הליך הוכחות ארוך, חויבו בהוצאות גבוהות.

התובעים שכרו את הדירה בנובמבר 2015 והיא נמסרה להם כחדשה מקבלן ללא שגרו בה קודם לכן. הם סיפרו שבמהלך החודשים הראשונים לשכירות ובמיוחד החל מחודש ינואר 2016 התגלה עובש חמור, רטיבות בקירות, נזילות, תפרחות ועלה ריח חריף מקירות הדירה שהתפשט לכלל הרהיטים בבית, על הביגוד, הארונות והצעצועים באופן שלא אפשר מגורים בדירה.

בתחילת חודש מרץ 2016 הם עזבו את הדירה לאחר שלא הייתה ראויה למגורי אדם. הם הוסיפו שכהורים לשלושה ילדים קטנים חוו סבל רב. בין היתר הם תיארו מחלות, חוסר יכולת לישון בחדרים, הוצאת הבגדים מהארונות ובלאי של תכולת הבית. הם ציינו שכל בגדיהם היוקרתיים ניזוקו מהעובש וטרמיטים התפשטו בדירה.

הם הוסיפו שהתובע סבל במהלך התקופה מקשיים בקנה הנשימה ומדלקת ריאות חמורה וגם הילדים חלו. הם נאלצו לשאת את המצב כאשר בביתם תינוקת בת ארבעה חודשים, ילד בן שנה ושבעה חודשים וילדה שטרם מלאו לה 4 שנים.

החברות הקבלניות הכחישו מכל וכל את הנזק וטענו שגרסת התובעים מופרכת. לדבריהן, הטענה כי מוקדי עובש, שאין מחלוקת שנמצאו בדירה, גרמו לנזקי רכוש בשווי של עשרות ומאות אלפי שקלים היא ״שערורייתית וחסרת כל שחר״.

אך השופטת חגית בולמש מבית משפט השלום בכפר סבא קיבלה את התביעה. היא מצאה את עדות המהנדס מטעם התובעים אמינה. לדבריה, חוות הדעת הצביעה על ליקויי בניה חמורים בבידוד ובאופן בניית המבנה בעוד החברות לא הגישו חוות דעת נגדית. היא קבעה שנמצאו ליקויים חמורים בדירה שהובילו ליצירת עובש, רטיבות ומפגעים נוספים. על אלה מטילים אחריות על הקבלניות. בנוסף, כעולה מחוות דעת השמאי מטעם התובעים, לתובעים הייתה תכולת דירה ששוויה עולה באופן משמעותי על הממוצע ובכלל זה בגדי יוקרה רבים ורהיטים יוקרתיים נוספים. מהתמונות שהוצגו עולה שהעובש התפשט על פני קירות שלמים בבית ועל הרהיטים ועבר לעשרות פריטים בדירה.

היא ציינה שהקבלניות לא שלחו כל נציג אחר מטעמן לתעד בזמן אמת ולפתור את הבעיה וכיום הן מבקשות להטיל ספק באמיתות תוכן הרכיבים שנתבעו.

היא פסקה לתובעים פיצוי על רכישת מיטה חדשה, ארון, מיטת ילדים ופרטי לבוש. עוד היא קבעה שעוגמת הנפש הרבה של התובעים הוכחה ומדובר בתנאי מחייה בלתי הולמים שחייבו עזיבת הבית. בסך הכל חויבו הקבלניות לפצות את התובעים 121,960 שקל בתוספת שכ״ט עו״ד בסך 12% מגובה הפיצוי והחזר הוצאות חוות הדעת והאגרה.

 

שמות ב״כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין

עו"ד יוסי רובין עוסק/ת ב- דיני מקרקעין

** הכותב/ת לא ייצג/ה בתיק.

לפסק הדין לחצו כאן

לאתר המשפט הישראלי פסקדין המציע הרשמה חינם לחברי ההתאחדות לחצו כאן

המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות