לאחר עבודה מאומצת של ההתאחדות מול נת"י היא תשחרר ערבויות, תאיץ פרויקטים ותקדים תשלומים לקבלנים - בוני הארץ : בוני הארץ
לאחר עבודה מאומצת של ההתאחדות מול נת"י היא תשחרר ערבויות, תאיץ פרויקטים ותקדים תשלומים לקבלנים

לאחר השקעת מאמץ רחבת היקף של ההתאחדות מול שלל מקבלי ההחלטות בתחום התשתיות, ולאחר שהתבשרנו על הקלות לקבלני התשתית והביצוע בשבוע שעבר, אנו שמחים להודיעה כי חברת נתיבי ישראל החליטה על ביצוע תכנית אשר תזרים למשק כמיליארד שקלים. זאת, לאחר שאושר תקציב זה במשרד התחבורה ומשרד האוצר.

מדובר בהזרמה מיידית של למעלה 600 מיליון שקל להאצת פרויקטי תשתיות (בדגש על תחבורה ציבורית ושיפורים בטיחותיים ברשת הכבישים הקיימת), שבהם עובדים ויעבדו מאות קבלנים וספקים. במסגרת תכנית זו חברת נתיבי ישראל תשחרר למעלה מ-300 מיליון שקל של כספי ערבויות של קבלנים, מהלך קריטי בחיי אותן חברות, שכן המשמעות – הגדלה משמעותית של הקצב אשראי וצמצום ההתחייבויות מול הבנקים (אובליגו).

כמו כן, נתיבי ישראל הגישה למשרד האוצר והתחבורה תכנית להאצת המשק בתוספת סכום כולל של 5 מיליארד שקלים, אשר יחולקו באופן שווה לשנה הנוכחית ולשנת 2021. התכנית כוללת בין השאר הקדמה של מיזמים קריטיים למדינה ישראל, בהם- הקמת המסילה המזרחית, אשר לראשונה תיצור רשת רכבות בישראל ותביא להפחתה משמעותית של העומס האדיר שעל מסילת-החוף. כמו כן, תכנית זו תאפשר תוספת תקציב משמעותית להסדרת 'מוקדי סיכון'.

צביקה דוד, סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ ויו"ר אגף תשתיות: "בזכות שיתוף פעולה מצוין עם חברת נתיבי ישראל נסייע למשפחות רבות להינצל מגזרות הרות הגורל של משבר הקורונה. מיליוני אנשים שאינם נספרים כקורבנות המשבר, אך הלכה למעשה משלמים מחיר כבד".

ניסים פרץ, מנכ"ל חברת נתיבי ישראל: "מדובר ב'אוויר לנשימה' לכעשרת אלפים בתי-אב ובכך תהווה מנוע צמיחה כלכלי-חברתי באחת התקופות המורכבות שידעה המדינה. החברה לילות כימים על מנת שהכסף יעבור לקבלנים והספקים לפני ערב חג הפסח. כל שקל שיושקע היום יניב רווח אדיר למשק- ראשית בשמירה על מקומות תעסוקה ושני- המשק יהנה מהעצמת המנוע הכלכלי שבבניית תשתיות. כל יום הקדמה בפתיחת פרויקט משמעותה כסף רב למשק, זאת באמצעות צמצום הפקקים, שיפור הקישוריות ויצירת אלטרנטיבה טובה יותר של השימוש בתחבורה הציבורית".

דורון כתיב, סמנכ"ל חוזים והתקשרויות של החברה: "כחברה ממשלתית ניגשנו לאתגר בהסתכלות משקית ולא כאוטונומיה שמרנית הפועלת ברִיק. תפיסתנו היא שהקבלנים הם שותפינו לדרך, אם לא נסייע להם בשעה מאתגרת זו לא נוכל להבטיח את המשך מימוש ייעודנו בהקמת תשתיות תחבורה למען הציבור הרחב".

נועה כהן-יוצר, סמנכ"לית הכספים של החברה: "תרומתנו לעשות חג יותר שמח לשותפנו הספקים. אנו פועלים מתוך תחושת אחריות לציבור בישראל. חוסנם של העסקים מהווה 'נר לרגלינו' ולכן נעשה כל מאמץ לשמר את החברות במצב טוב גם ביום שאחרי מגפת הקורונה".

חברת נתיבי ישראל מאיצה בתקופה זו פרויקטים בזכות התנועה הדלילה בכבישים ושיתוף פעולה אגף התנועה של משטרת ישראל. בכך תתאפשר האצה עבודות על כבישים פעילים, בהם 420 ק"מ נתיבי תחבורה ציבורית (נת"צים) שמובילה נתיבי ישראל והנפות גשרים שמקימה החברה (בוצעו 4 הנפות בתוך שבוע, במקום 3 חודשים). משמעות האצות אלה יביאו לקיצור בלוחות הזמנים ובכך יהוו בשורה משמעותית לציבור בישראל.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות