יהודה כתב בתכנית "סוגרים חשבון" על ההשפעות השונות של משבר הקורונה על ענף הבנייה - בוני הארץ : בוני הארץ
יהודה כתב בתכנית "סוגרים חשבון" על ההשפעות השונות של משבר הקורונה על ענף הבנייה

בשבוע שעבר התארח סגן נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, יהודה כתב, בתוכנית "סוגרים חשבון" בערוץ HOT 3. כתב דיבר על ההשפעות השונות של משבר הקורונה על ענף הבנייה. הנה התמליל המלא של התוכנית:

אדוה: משבר הקורונה השפיע עמוקות על ענף הבנייה. למרות שחלק מהענף עבד לאורך המשבר, חלק נכבד מהפעילות הושבת נוכח מחסור גדול בעובדים מהרשות הפלסטינית ובעובדים זרים. עיכוב בבנייה של רוב הפרויקטים ואיחור ניכר במסירה של דירות לרוכשים. שלום, יהודה כתב, סגן נשיא התאחדות הקבלנים ובוני הארץ.

כתב: בוקר טוב, אדוה היקרה.

אדוה: איך השפיע המשבר הכלכלי על ענף הבנייה? איך אתם מרגישים את ההשפעות עכשיו, בוא נאמר את זה ככה?

כתב: אני רק אתן לך אינדיקציה שקיבלתי לפני 2 דקות כי אני בתור יו"ר אגף כלכלה וכוח אדם בהתאחדות, אז זה בסביבות 2,500 קבלנים. זה משהו לא הגיוני, אבל זה אמיתי, שנמצאים היום בקשיים כלכליים ומפה אנחנו נרד למספרים. כשאנחנו באנו וביקשנו, אם אנחנו מבקשים 30 אלף עובדים זרים כבר לפני חודשים וכל הנושא של הבירוקרטיה וממשלה חדשה, זה מעכב את הכל. וגם היום אנחנו נמצאים בקיבולת של 40 אלף פלסטינאים במקום 65 אלף שרשאים היום לעבוד. דרך אגב, אנחנו מלינים אותם בקפסולות עם כל הנושא של הבידוד. אבל אין קול ואין עונה. גם כשאנחנו פונים, סליחה, אדוה, ברשותך, למערכת הבנקאית ומבקשים הלוואות, לא רוצים מענקים, אז גם אנחנו בשורה האחרונה ברשימה כביכול שאנחנו ענף בסיכון גבוה. ביקשנו משהו אחד דרמתי שיכול לשנות הכל, ונחמיה שטרסלר יגיד שזה נכון. אנחנו ביקשנו להוריד את מס הרכישה בצורה דרמתית עכשיו בהוראת שעה, נגיד לחצי שנה-שנה עד שנעבור את הגל הזה. זה מצד אחד, יעורר את השוק. מצד שני, זה גם יביא כסף למדינה. רק מרכיב המע"מ ומרכיב המיסוי שיש לנו מסביב ומס מעסיקים, זה מיליארדים, על מיליארדים, על מיליארדים.

אדוה: ואיך נעניתם על ידי שר האוצר החדש ישראל כץ?

כתב: אז הוא אמר שבסדר, אני אתכם, אבל אני לא אתערב בנושאים מסוימים, אלא רק בנושאים אולי של עובדים זרים. כל אחד היום תופס את המשבצת הקטנה שלו וחלקת אלוהים הקטנה ודואג לה בצורה כזאת או אחרת.

אדוה: כלומר, זה לא משהו שעל השולחן עכשיו, הפחתת מס הרכישה.

כתב: מצד אחד, דווקא מצדו של השר ליצמן זה כן על השולחן, והוא ביקש שירד מס הרכישה בפריפריה, אבל איך שאומרים בגמרא, "מקצתו ככולו". לפחות שיתחילו בזה. שיתחילו במשהו כי בינתיים לא מתחילים בכלום והמצב שלנו הוא ממש לא טוב. יהיו איחורים בדירות, אדוה, של בסביבות מסירות של דירות בחצי שנה, ואנשים מסתכלים ואומרים לי, מה? אז כן. ברגע שאנחנו כל הזמן תלויים בעובדים האלה שאינם, שהם הגלגל הראשון שמניע את כל השרשרת של העובדים… דרך אגב, על כל עובד זר או עובד פלסטינאי, אנחנו מחזיקים 2 עובדים ישראלים. זה מספרים שהם ממש חשובים.

אדוה: טוב, ועוד לא הספקנו כמובן לדבר על איך זה מתגלגל לזוגות הצעירים. כמובן שאם קבלנים יקרסו כאן ואם ימשיכו האיחורים האלה במסירה כשהם צריכים לשלם את המשכנתא לצד השכירות ואין אופק לקבלת המפתח, זה גם יביא לעוד קריסה מעבר למה שיש כאן כרגע.

כתב: אני עוד לא אמרתי קריסה. אני אמרתי שזה בסימנים של קריסה. אבל בסדר, צריכים לעשות מעשה. זה תלוי במדיניות ובהנהגה. זה לא פה עניין של קוסם. צריך לעשות, וצריך שתהיה מדיניות כלכלית.

אדוה: הנקודה ברורה.

כתב: וחבל שהדברים הולכים ממש לאט כי בסוף מחירי הדירות יאמירו, וזה יהיה לנו אוי ואבוי. אנחנו לא רוצים את זה.

אדוה: חד-משמעית. תודה רבה לך, יהודה.

כתב: תודה, אדוה.

לצפייה בכתבה המלאה לחצו כאן

 

 

 

 

 

 

שינוי גודל גופנים
ניגודיות